Gezi ve Tatil Yerleri

Genel, Karadeniz Gezisi, Nerede Ne Yenir

Kastamonu’da Nerede Ne Yenir?

Kastamonu ne yenir? Diye sorulduğunda ilk akla gelen yemekler etli ekmek, tirit, pastırma, banduma, kızılcık tarhana çorbası, döner ve kuyu kebabı olur. Hepsi birbirinden lezzetli bu yemeklerin tadına mutlaka bakılması tavsiye edilir.

Etli ekmek için Kastamonu merkezinde Hanedan Etli Ekmek
Kuyu Kebabı için çarşının merkezinde Taşköprü Yılmaz Kebapçı
Döner için Dönerci Nail Usta (Altınöz Döner) ve İnebolu’da Tarihi İnebolu Dönercisi
Güveç İnebolu Ehlitat Lokantası (Hürriyet Cad. No:7 İnebolu Merkez)
Tirit için Yılanlı Sok. No:26 Kastamonu
Balık için İnebolu  İsmet Paşa Caddesinde Heyamola Restaurant  (366 811 31 00)
Kastamonu Sinan Bey Konağı, Kastamonu Müzesi’ne 90 metre uzaklıkta 120 yıllık eski Osmanlı tarzı konakta geleneksel yöresel yemekler bulabilirsiniz.

Kastamonu Pastırması ‘da çok meşhurdur. Mera da beslenen hayvanların eti ile doğal yollar ile yapılan yaprak pastırması damaklarda unutulmaz bir lezzet bırakır. Fırınlarda pişirilen soğanlı ve pastırmalı ekmeğinin ise mutlaka tadına bakılmalı. Pastırmayı ise merkezde bulunan Tabakoğlu Pastırmacısı ve Pastırmacı Fatih’den satın alabilirsiniz.

Meşhur Kastamonu Çekme helvasını da unutmamak lazım. Şehir merkezinde Bülbüloğlu, Çobanoğlu, Sepetçioğlu gibi firmaların satış yerlerinden çekme helva temin edebilirsiniz.

Kastamonu yöresinde yapılan diğer yemekler ise Simit Tiridi, Üryan Eriği Hoşafı, Tarihi Kastamonu Banduması, Pastırmalı ekmek, Ballı Güllaç, Kastamonu Usulü Talaş Böreği, Cevizli Burma Çörek, Pirinçli Mantı, Pırasa Dolması, Anakız Pilavı, Anakız Çorbası olarak sıralanabilir.

Leave a Reply