Gezi ve Tatil Yerleri

Karadeniz Gezisi, Türkiye'de Gezilecek Yerler

Horma Kanyonu Gezimiz

İlk duyduğumda gitmek istemediğim Horma kanyonunu gördükten sonra düşüncelerim değişti. Açıkçası kanyonun giriş kapısına geldiğimde güzel bir yere geldiğimi anladım. Kanyonu gördüğümde tüm düşüncelerim değişti. Şuan diyebilirim ki mutlaka gezilip görülmesi gereken bir yer.

Horma Kanyonunda yürümeye başlamadan önce yanımızda getirdiğimiz yiyecekler ile kahvaltı yaptık hemen girişinde aracınızı çektiğiniz yerde masalar var orada birşeyler yiyebilirsiniz. Serin serin kahvaltımızı yaptıktan sonra vakit kaybetmeden yürümeye başladık. İsterseniz girişte yemek, kebap, kahvaltı, çay, kahve bulabileceğiniz bir restaurant cafe var. Giriş ücreti olarak kişi başı 7 tl ödedikten sonra kanyonu gezmeye başladık. İlk dakikalarda doğanın verdiği büyüleyici ortama hayran kalıyorsunuz. Dik kayalar üzerine yapılmış tahta köprüler üzerinden yürüyorsunuz. Burada yürürken herkesin merak ettiği konu ise Horma kanyonunda kayaların kenarına yapılan bu tahta yol nasıl yapıldı. İlçe merkezine 3 kilometre uzaklıktaki Küre Dağları arasından çıkan Zarı Çayı’nın yüzyıllara uzanan yolculuğu sırasında oluşan Horma Kanyonu ise son olarak kayalara çivilerle monte edilen 3 kilometrelik ahşap platformla bir ucundan diğer ucuna kadar yürüyerek geçilebilir hale getirildi. 2016 yılında yürüyüş yolu yapılmasına başlandı. 3 kilometrelik Ahşap yürüyüş yolunu kayalara sabitleme çalışmaları 3 yıl sürdü.

Kanyonu geçtikten sonra tahta platformun sonunda Ilıca Şelalesine ulaşıyorsunuz. Burada 10 metre yükseklikten gürül gürül akan suyun oluşturduğu havuzda serinlemek isteyenleri bol bol fotoğraf çekenleri görüyorsunuz.

HORMA KANYONU GEZİSİ VİDEOSU İZLE : https://www.youtube.com/watch?v=L_I-rrV21UE

2 Comments

  1. Comment by post author

    admin

    Kanyona gidiş yolu virajlı fakat asfalt düzgün bir yol. Kanyon giriş ücreti sivil 7 TL öğrenci 3.5 TL. Kanyon girişinde geniş bir otopark var. Kanyon boyunca ahşap iskele üzerinde yürüme yapılıyor. 3 km sonunda Ilıca şelalesine bağlanıyor. Tekrar 3 km yürüyüp kanyon girişine ulaşabilirsiniz fakat biz tekrar yürümeyi göze alamadık şelalenin olduğu yerden biraz yürüyüp taksiye bindik. Taksi kanyona 60 TL’ye götürüyor. Genelde çoğu insan da öyle yapıyor çünkü o yorgunlukla kanyonda tekrar 3 km yürüyüp dönmek zor.. Bu zorluğa rağmen kesinlikle görülmeye değer güzelliklerden.

  2. Comment by post author

    admin

    Yüksekten korkuyorsanız gitmeyin ama muhteşem yağmurlu havalarda dikkat yürüme yolları kayıyor.

Leave a Reply