Gezi ve Tatil Yerleri

Dünya'da Gezilecek Yerler

Norveçte Gezilecek ve Görülmesi Gereken Yerler

Yurt dışında gezilecek yerler kategorisindeki bu yazımız Norveç hakkında genel bilgi edinmek isteyenlere ve Norveç seyahatine çıkacak olanlara Norveç’te gezilmesi gereken yerler ve Norveç’te görülmesi gereken yerler hakkında bilgiler vermektedir.

Norveç Haritası

Norveç Hakkında Genel Bilgi

Norveç’in haritadaki yerini Kuzey Avrupa’da yer alan İskandinav Yarımadasının batısında bulunan bir ülke olarak söyleyebiliriz. Ülkenin resmi adı Norveç Krallığıdır. Norveç’in komşusu olan ülkeler ise şöyledir. Finlandiya, İsveç ve Rusya Federasyonu ile komşu olan Norveç Atlas okyanusun kolu olan Norveç Denizine de kıyısı bulunur. Kıyılarında binlerce fiyortlar yer almaktadır. Kıyılar bu fiyortlar ile çizilmiş dir.  Norveç’te gerek ekonomik gelişmeler gerekse standartlar bakımından Avrupa standartlarının üzerinde olan bir ülkedir.

Norveç’te balıkçılıkta çok gelişmiştir. Norveç’in Dünya ve Avrupa balıkçılık sektöründe lider ve önemli bir yeri bulunmaktadır.

Norveç nüfusu 5 milyon ve kişi başına düşen mili gelirdeki pay ise yaklaşık 40-45 bin euro civarında olan bir ülkedir. Norveç doğal zenginlikleri hem yer altı hem yer üstü bakımından çok zengin. Norveç’te hükümet politikası olarak doğa o kadar güzel korunmuş ki o kadar hassas bakılmış ki Norveç’te yaşayan canlıya saygı var. Çok fazla vahşi hayvan da bulunmayan Norveç’te kurtları da öldürmek yasaktır.

Norveç’in en büyük şehri ve başkenti “Oslo”

Norveç küçük bir ülke olmasında rağmen gelir seviyesinin yüksek olduğunu görüyoruz. Bunun nedeni ise Norveç gemi ve yat sektöründe dünyanın 1 numarası olan bir ülkedir. Mesela ülkemizdeki İDO seferlerini yapan gemiler Avusturalya ve Norveç yapımıdır. Norveç bu yönü ile lüx yatlar ve gemi yapımında son derece başarılı bir ülkedir. Gelirlerinin büyük bölümünü gemicilikten sağlıyorlar. Gelirlerinin %25 ini ise petrol gelirleri oluşturuyor. Ülke küçük çoğrayfa büyük olunca ortaya mükemmel bir şehir çıkıyor. Norveçin en büyük şehri 1,5 milyon nüfusu ile Oslo şehridir.

Kuzeyin bu soğuk ülkesinin turizim gelirlerinin önemli bir bölümü turizim şirketlerinin büyüleyici güzellikteki fiyortlarında düzenlemiş olduğu turlar dır. Dünya turizminin en popüler fiyortlarından olan Norveç fiyortları gezenlere tarih, kültür ve eşsiz güzellikten oluşan bir manzaralar sunar.

Norveç halkının genel olarak çok rahat ve çok sakin insanlar olduğunu söyleyebiliriz. Norveç özgürlükler konusunda da çok ileri düzeydedir.

Norveç gerek ekonomisi, gerek doğal güzellikleri ile yaşam standartlarının yüksek olduğu bir ülkedir ancak Norveç’in en önemli sorunu yaşlanan nüfus ve azalan nüfus dur. Bunun bir sonucu olarak da iş gücü eksikliği de yüksektir. Ülkede çok sayıda yabancı çalışmasına rağmen ırkçılık ve yabancı düşmanlığı ortaya çıkmıştır.

Norveç’te Gezilecek Yerler ve  Görülmesi Gereken Yerler

Norveç ile ilgili bazı genel bilgiler verdikten sonra Norveçte gezilecek yerler nerelerdir?  Bu sorunun yanıtına Norveç’in Oslo şehrinde bulunan Norveç Vigeland Milli Heykel Parkından başlayabiliriz. Norveç gezisinde Norveç Heykel Parkı mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Norveç Heykel Parkı Norveç’in dünyaca ünlü Heykeltıraşı Gustav Vigeland’un eserlerinden oluşuyor. Bu heykel parkında göreceğiniz simgeler çok önemli özellikle Gustav Vigeland kendi penceresinden aile hayatını yansıtan eserler bulunuyor. Norveçin Vigeland Heykel Parkı doğal güzelliği ile de göze çarpıyor. Doğa ile bütünleşmiş olan bu heykel parkını gezerken büyük zevk alacaksınız.

Norveç Fiyortları:

Norveç fiyortları doğaya ve manzaraya aşık olanlara eşsiz bir güzellik sunar. Bu açıdan bakıldığında Norveç denildiğinde ilk akla gelen ve mutlaka gezilmesi ve görülmesi gereken bir doğa harikasıdır.

Norveçin muhteşem bir doğa manzarası bulunuyor. Norveçte dikkatinizi çekecek diğer bir doğa harikası ise çok sayıda şelalerin yer almasıdır. Norveçin meşhur fiyortları Flam şehrinde bu bölgede yer alıyor. Ve burayı müthiş bir turist ziyaret ediyor. Norveçin doğası o kadar harikaki tam bir görsel şölen sunuyor bizlere kendi başınıza fiyortları gezmeye gidyorsanız eğer mutlaka yanınızda yemek yiyecek şeyler getirin çünkü burada yemek yiyecek bir yer bulamıyorsunuz. Mevcut yerlerde ise domuz eti yapıldığı için bu konuda hassas olan kişilere hitap etmiyor. Fiyortlar ismini doğal liman anlamına gelen eski bir İskandinav kelimesinden almıştır. Fiyortların sözlük anlamı nedir diye bakacak olursak  fiyortlar şu şekilde tanımlanmıştır.  Dar, derin körfez anlamına gelen fiyortlar topağın çökmesi yada deniz yüzeyinin yükselmesi sonucu dağlık kıyı bölgelerinde buzulların açtığı vadilerin su ile dolması sonucunda oluşmaktadır. Karada kilometrelerce içeriye uzana fiyortlar en çok Norveç, İskoçya, İzlanda, Grönland, Alaska, Güney Şili ve Yeni Zelenda kıyılarında rastlanmaktadır. Fakat şunu söylemek gerekirse dünyanın en güzel fiyortları Norveç’te dir. Bu nedenle fiyortlar denildiğinde ilk akla gelen ülke Norveçtir.

Norveç Oslo ve Norveç genelde pahalı bir şehirdir. Bu konuda da tedarikli olmanızda fayda var. Norveç Avrupanın en pahalı ülkesidir. Örneğin Oslo’da bir şişe küçük su bile 4 euro civarındadır. Burada dışarıdan su almak lüks tüketim olmaktadır. Çünkü Avrupa’da bir çok ülkede bizdeki gibi pet su veya damacana su tüketimi fazla değildir. Musluktan akan sular içilmektedir.

Norveç’te gezilecek yerler hakkında bilgi vermeye devam ederken diğer bir husus da yemek konusudur. Norveç mutfağı bizim alıştığımız ve bizim ülkemize uygun olmadığından  zorluk çekebilirsiniz. Norveç domuz eti tüketimi çok yaygındır. Çok fazla Türk lokantası bulunmamaktadır. Burada yaşayan Türk sayısı da çok fazla değildir. Eğer kendi başınızda gidecekseniz bazı hazır gıdaları yanınızda götürmeniz faydalı  olacaktır.

Norveç’in gezilecek ve görülmesi gereken yerleri arasında olan Vikinglerin son dönemlerinden kalan ahşap kiliseler de yer alıyor. Bu kiliselere direkli kiliseler de deniyor. Bu kiliselerin çivi metal kullanılmadan yapıldığı söyleniyor. Bu kiliselerden Borgund Ahşap Kilisesi ise 13oo’lü yıllarda yapılan bu kilise en çok ziyaret edilen, gezilen kilisedir. Bu kilisenin en önemli özelliği hiç çivi kullanılmadan yapılmış olmasıdır. Bu kilise 700 yıldır ayakta duruyor. Norveç’te ibadet yerlerine çok saygı var. Tarihi kiliseler çok iyi derecede korunmuştur.

Norveç hakkında ve Norveç’te gezilmesi gereken yerler ile ilgili önemli bilgiler verirken bazı hususlarda da uyarılarımız oldu. Norveç ile ilgili yeni bilgiler edindikçe gezilmesi gereken yerlere daha sonradan eklemelerimiz olabilecektir.

4 Comments

  1. Ülkü Sema Aydın

    Norveç’in başkenti Oslo diye Stockholm’un resmini koymuşsunuz! Dr.Ü.S.Aydın (İlk Kadın Subay)

  2. EO

    “Norveç’in en büyük şehri ve başkenti “Oslo”” altyazısı ile konulan fotoğraf Stockholm’e ait.

Leave a Reply