Gezi ve Tatil Yerleri

Günübirlik Turlar

İstanbul’dan Gidilecek Günübirlik Yerler

İstanbul’dan Gidilecek Günübirlik Yerler/İstanbullunun Ankaralının Hafta Sonu Kaçamağı

İstanbul yaşamayan için gezilecek keşfedilecek gizemli bir şehirken, burada yaşayanlar için yorucu bir şehir. Yaşayan herkesin ortak görüşü, “İstanbul yoruyor ama başka bir şehirde de yaşayamam” oluyor. Kısacası yaşayan bir pişman yaşamayan bin pişman. Bu nedenle İstanbullu şehrin bunaltan koşturmasından arada sıyrılıp ufak kaçamaklar yapmayı seviyor. Böylelikle İstanbul’u arada terk ederek, özleyerek, şehrin koşturması daha çekilir hale geliyor.

Bu mantıkla yaşayan İstanbullunun kaçamak yerlerinden biride Maşukiye. İstanbul’a sadece 120 km. uzaklıkta olan Maşukiye Kocaeli il merkezine 36 km Kartepe’ ye 13 km. mesafede. Sapanca’ya vardıktan sonra doğa size Show yapmaya başlıyor. Öyle bir doğa ile karşılaşıyorsunuz ki insanın ilk aklına gelen buranın cennetin iz düşümü olduğu. Oksijeni ciğerlerinizi yakıyor, gözleriniz parlıyor, havası öyle temiz kitüm yorgunluğunuz kayboluyor. İçiniz kıpır kıpır oluyor, bilincinizin bulanıklığı kayboluyor. Daha yolda iken başkalaşımı hücrelerinize kadar hissediyorsunuz. Ağaçların heybeti size kim dikti bu ağaçlar kaç asırlık dedirtiyor. Bu doğa harikasının içinde küçük ahşap mekânlar var doğanın içinde kaynaşıyor sanırsınız büyük ağaç diplerinde bitmiş mantarlar gibi. Göz zevkinizi zerre bozmuyor. Bu mekânlar dört mevsim hizmet veriyor. Tabi ki bahar ve yaz ayları çok daha dolu. Ama bilin ki her mevsim ayrı duruyor bu yerde. Her mevsim ayrı bir mücevher zarafetinde takılmış bir gerdanlık gibi. Fotoğraf makinası olmadan gitmek adeta tatili zayi etmek olur.

Burada her yer alabalık restoranları ile dolu. Her şey kömür ateşinde pişmiş kiremitte geliyor. Balık kadar lezzetli olan şeylerden biride yöreye ait bir peynir kiremitte kızartıp getiriyorlar. Muhteşem bir lezzet sıcacık ekmekle mantar eşliğinde yenen bu lezzet nerde ise balıkla yarışır durumda. Semaverde gelen çay, tereyağı bal ve sıcak ekmek zevkini beyninizin sinir uçlarında hissedeceksiniz. Bu tatilin yan etkisi mide fesadı geçirme ihtimali…

İstanbul’dan günü birlik gidilip doya doya geçirilecek bir tatil olabileceği gibi. Birçok konaklama alternatifi ile küçük bir hafta sonu kaçamağına da çevrilebilir. Özellikle Ankara’dan kaçan büyük şehir kaza zadeleri için harika bir tercih olacak. Birçok aşığın kaçamak yaptığı âşıklar diyarı olarak da biliniyor. Size tavsiyem bu yazıyı okuduktan sonra küçük bir bavul yapıp yanınıza diş fırçanız ve pijamalarınızdan sonra ilk alacağınız şey güzel bir kitap olsun. Kocaman ağaçlar arasına kurulmuş bir hamakta kitap okuma zevkinden kendinizi mahrum bırakmayın.

Leave a Reply