Gezi ve Tatil Yerleri

Eskişehir, İç Anadolu

Eskişehir Odunpazarın’da Gezilecek Yerler

Eskişehir’den Odun pazarına nasıl gidilir? Odun pazarında ne yenir? Eskişehir Odun pazarında gezilecek yerler,  Odun pazarında nerede kalınır?  Eskişehir Odun pazarı turu yapmadan önce bilgi sahibi olmanız için yazımızı okuyunuz.

Eskişehir’in en eski yerleşim merkezi olan Odunpazarı semti, hem tarihi dokusu hem de mimarisi ile gezilesi yerlerden birisidir. Osmanlı ve Selçuklu döneminde ev sahipliği yapmış olan bu semt, Osmanlı Döneminden kalma ünlü evleri, günümüzde yapılan restore çalışmaları ile bambaşka bir görünüm kazanmıştır. Odunpazarı semti kıvrımlı, eğimli taş sokakları ile sizin hoş bir vakit geçirmenizi sağlayacaktır.

Eskişehir Odunpazarı Evleri

Kurşunlu Külliyesi; Eskişehir Odunpazarı semtindeki bu külliye  Çoban Mustafa Paşa’nın isteği ile Mimar Sinan’dan önce mimarbaşı olan Acem Ali’ye yaptırılmıştır. Adını ise kurşun kaplı kubbesinden almaktadır.

Kurşunlu KülliyesiKurşunluKülliyesi

Eskişehir Odunpazarın’da Gezilecek Yerler

Eskişehir Odun pazarında gezilecek yerler arasında sizler için derlediğimiz bazı mekanlar yer almaktadır. Aşağıda yer alan önerilere dikkat ederek keyifli bir tur geçirebilirsiniz.

Şelale Park: Eskişehir’de yer alan şelale park Eskişehir’i ziyaret edenlerin görmeden ayrılmaması gereken bir yerdir. Adını içinde bulunan yapay şelaleden alan Şelale Park, cafe ve restoranları, parkı ile bir bütünlük oluşturmaktadır. Eskişehir turuna devam ederken burada bulunan kafeteryada mola verebilirsiniz. Şelale Park şehrin panoraması için en uygun yerdir.

Eskişehir Şelala Park

Şelale Park’dan sonra Midas anıtını, Kent Park’ı, Lületaşı Müzesini, Porsuk çayını ziyaret edebilirsiniz.

Cumhuriyet Tarih Müzesi: Odun pazarında yer alan Cumhuriyet Tarih müzesi, 1916 yılında Mimar Kemalettin tarafından yaptırılmıştır. Son halini ise 1994 yılında restore edilmesi ile almıştır. Müze kurtuluş savaşı sonrasında Cumhuriyet’in ekonomik, siyasi, kültürel ve sosyal değişimlerini belgeler eşliğinde halka anlatmaktadır.

Altılıhan El Sanatları Çarşısı: Şu anda restorasyon çalışmaları süren Altılıhan çarşısı Odun pazarının eşsiz mekanlarından birisi olma özelliğini taşımaktadır. Burası 1850 yılında Takattin bey tarafından yaptırılmıştır. Tekrar restore ediliş çalışmaları 2006 yılında başlamıştır.

Eskişehir Atlıhan Lületaşı

Lületaşı denilince ilk akla gelen Eskişehir ve Atlıhan’dır. Burada pipo, tespih, kolye, ağızlık gibi lületaşı eserlerinin en güzel çeşitlerini bulabilirsiniz.

Lületaşı Müzesi: Eskişehir valiliğince açılan Lületaşı müzesi, 1989 yılından bu yana kalıcılığını korumaktadır.

Eskişehir’den Odun pazarına nasıl gidilir?

Eskişehir içerisinde birçok noktadan kalkan otobüsler ve diğer tur şirketleri aracılığıyla Odun pazarına kolaylıkla ulaşmanız mümkündür.

 

Leave a Reply