Gezi ve Tatil Yerleri

İç Anadolu, Kapadokya

Mistik Bir Tatil Peribacaları

Bazılarımız yazın tatil tercihini, denize girilecek yer değil de mistik çekiciliği olan yerlere gitmekten yana kullanır. Genelde bu kişiler denize girmekten, güneşlenmekten çok hoşlanmaz.  Doğa ile iç içe olmak ister, bir kâşif gibi keşfe çıkmak ister. Ülkemizin her yeri gizem koktuğu için, bir sürü medeniyet görmüş bir coğrafyada olduğumuz için böyle bir tatil mümkün. Neresi dediğinizi duyar gibiyim. Bunlardan biri, Peri bacaları efsanelerle süslü, İç Anadolu’nun ihtişamlı gerdanlığı.

Uchisar

Tabi ki böyle mucizevi yapının varlığı insanların mitolojik efsaneler uydurmasına da neden olmuştur. Bunlardan biri kötü ruhlu devlerden insanları korumak için tüm perilerin bir araya gelip, bu devleri peri bacalarına hapsettiği inancıdır. Bilimsel gerçeği ise, Kapadokya bölgesinin bundan milyonlarca yıl önce bir iç deniz olduğudur. Bölgede çıkan ilkel deniz canlılarına ait fosillerin bulunması bu tezi doğrulamıştır. Erciyes, Hasan Dağı ve Güllüdağ yanardağlarından püsküren lavlar bu denizi kurutmuştur. Milyonlarca yıl lav püskürmesi, püsküren lavın soğuyarak sertleşmesi peri bacalarını oluşturmuştur.

kapadokya1

Peri bacaları ile anılan Kapadokya ise başta Nevşehir olmak üzere Kırşehir, Niğde, Aksaray ve Kayseri illerine yayılmış, doğa ile tarihin bütünleştiği bir bölgedir. İnsanlar bu peribacalarının içlerine ev, kilise oymuş, bunları fresklerle süsleyip binlerce yıllık medeniyetlerin izlerini günümüze taşımışlardır. Hititlerin yaşadığı topraklara, Roma İmparatorluğunun baskısından kaçan Hristiyanlar için bir sığınak olmuştur. Tarih boyunca, ülkeler arasında ticari ve sosyal bir köprü kuran Kapadokya, İpek Yolu’nun da önemli kavşaklarından biri olmuştur.  Düşünün ziyarete gittiğiniz peri bacalarının içlerinde binlerce yıl önce bambaşka medeniyetler yaşıyordu. Fotoğraf makinasını alıp, böyle bir medeniyetler mirasının resmini çekebilmeyi, efsanelerini dinlemeyi hiçbir tatille değişmeyecek bir sürü kâşif ruhlu gezgin var. Bu nedenle de Kapadokya da bu kültürel mirasa sahip çıkan, şehrin dokusuna uygun bir çok otel var. Burada ki oteller turistlere rehberlikte yapmakta. Özellikle de seyahatini turlarla yapanlar hiçbir sıkıntı çekmemekte hem de bu geziyi çok ekonomik yapmakta. Bu gezinin olmazsa olmazı balonlarla yapılan hava turu, turistleri mest etmekte. Havadan çekilen resimler peri bacalarının asil duruşunu gözler önüne sermekte.

Leave a Reply