Gezi ve Tatil Yerleri

İç Anadolu, Kapadokya

Kapadokya’da Nereler Gezilir? Kapadokya’da Gezilecek Yerler

Bu yazımızda Kapadokya ya gezisine çıkmadan önce bilgi edinmeniz için  Kapadokya gezisi, Kapadokya da gezilecek yerler nerelerdir? Kapadokya’da nereler gezilir? Kapadokya’da nerelere gidilir? Kapadokya’da neler yapılır?  Bu soruların cevabına yönelik bilgiler yer alır.

kapadokya1

Bundan milyonlarca yıl önce volkanik patlamalar ve rüzgar etkisinde şekillenen Kapadokya tarihi ve doğanın güzelliğini bizlere bir arada sunmaktadır. 20’den fazla medeniyete ev sahipliği yapmış olan Kapadokya, Hitit, Frig, Pers, Roma, Bizans ve Selçuklu gibi büyük medeniyetleri ağırlamıştır.

Kapadokya’da gezilecek yerler listesi

Kapadokya’dan bahsedildiğinde gezilecek yerler ve turustik alan olarak Göreme, Avanos, Ürgüp, Zelve, Uçhisar, Derinkuyu, Ihlara, ve Soğanlı bölgeleri akla gelir

Kapadokya’da nereler gezilir?

Birçok tarihi ve doğal güzelliğe ev sahipliği yapan Kapadokya’da gidebileceğiniz birbirinden farklı mekanlar bulunmaktadır. Sizler için derlediğimiz o yerlerden bazıları aşağıda yer almakta.

Yılanlı Kilise: Nevşehir Kapadokya’da bulunan ve Ihlara vadisinde yer alan Yılanlı Kilise, günümüze kadar gelebilmiş nadir yapılardan birisidir. Yılanlı kilise de yer alan resim ve simgeler hala canlılığını korumaktadır.

 Yilanli Kilise

Belisırma Köyü: Yine Nevşehir Kapadokya’nın doğal güzelliklerini barındıran Belisırma köyü, turistlerin de uğrak mekanlarından birisidir. Ihlara vadisinin ortasında bulunan bu köy yanında bulunan melendiz çayı ile eşsiz bir birliktelik yaratmaktadır.

Özkonak Yer altı şehri: Özkonak yer altı şehri, Avanos’a 14 km uzaklıkta yer alan yine aynı bölgede bulunan Kaymaklı ve Derinkuyu yer altı şehirlerini bağlayan bir konuma sahiptir. Farklı bir mimariye sahip olan bu yerde yer altı şehrini ve evleri görebilir odaları inceleyebilirsiniz.

Kapadokya’da nerelere gidilir?

Yukarıda sunduğumuz öneriler dışında sizlere Kapadokya’da gidebileceğiniz birkaç önerimiz daha olacak.

Saklı Kilise: Adını, uzun yıllar sonra keşfedilmesi ile alan saklı kilise gerçek adı ile Aya Lonnes, üç apsise sahip bir yapıdadır. Tavanı ve çevresinde yer alan motifler ile farklı bir görüntü oluşturan bu kilise, Kapadokya gezisine çıkıldığında görülesi yerler arasında ilk sırada yer alır.

Peribacaları: Kapadokya’ya gidip peribacalarını görmemek olmaz. Birçok dizi ve filme ev sahipliği yapan, bir zamanlar insanları barındıran bu yer coğrafi olaylar sonucunda oluşmuş doğal ve eşsiz bir görünüme sahiptir. Peribacaları, volkanik tüflerin rüzgar, yağmur ve sel suları ile aşınması sonucu oluşan jeolojik oluşumlardır. Kapadokya’da 3 tip peribacası bulunmaktadır. Bunlar Mantar, Konik ve Şapka türü peribacalarıdır.

Zelve açık hava müzesi: Avanos’a 5 km uzaklıktadır. Zelve Örenyeri, peribacalarının en yoğun olduğu yerdir.

Mutlaka görülmesi gereken yerlerin arasında Uçhisar ve Ortahisar kaleleri de bulunur. Bu kaleleri gezdikten sonra her tarafı daha net görebilmek için balon turu yapılması önerilir.

Uchisar

Kapadokya balon gezisi

Kapadokya’nın doğa eserlerini ve eşsiz görüntüsünü birde balon eşliğinde gökyüzünde görmek ister misiniz? Bölge de yer alan turlar aracılığıyla balon gezisine çıkabilir, Kapadokya’ya bir de farklı bir gözle bakabilirsiniz.

Hem doğa olayları hem de insan eli ile yapılan yapıları kuşbakışı görme ayrıcalığını mutlaka yaşamalısınız.

Kapadokya Balon

Kapadokyayı geniş bir açıdan izlemek isterseniz eğer Ürgüp Seyir Alanı, Güvercinlik Kayaları ve Uçhisar kalesinin tepesi en uygun yerlerdir.

Çavuşin: Kapadokya’ya gidildiğinde görülmesi gereken yerlerden biri de Avanos’a 5 km uzaklıktaki Çavuşin köyü dür. Yüksek bir tepeye kurulmuş çok eski bir yerleşim yeridir. (5.yy)  Çavuşin köyü ilk Hiristiyanların yaşadığı yerlerden biridir.   Tüf kayalıkları oyularak yapılmış evler, kliseler, şapeller bulunur. Hiristiyanlığın en eski kiliselerden Vaftizci Yahya Kilisesi  Çavuşininde bulunur. Buraya gitmek için Göreme-Avanos yolu kullanılır.

cavusin

Leave a Reply