Gezi ve Tatil Yerleri

İstanbul, Marmara, Türkiye'de Gezilecek Yerler

İstanbul Gezinize PierLoti Tepesini Mutlaka Ekleyin

İlginç bir deneyim oldu. Kitaplara konu olan yazarları aşka getiren bu esrarengiz tepeye çıkmayı çok istiyordum. Tepeyi tırmanırken ki heyecanımı anlatamam. Yaklaşırken içimi korku sarmadı değil. Hayalimdeki bir yerin sıradanlaşması beni çok üzecekti. Çok şükür öyle olmadı. Tepeye varıp o manzarayı gördüğümde karşıki sırtlara gönlüm kuş oldu da uçtu sanki. Artık kitaplardaki âşıklar gibi büyülenmiş bir şekilde etrafı izliyordum. Aklıma ilk gelende buralarda yazılmış nice şiirler, romanlar hikâyeler aklıma geldi. Haliç’e tepeden bakan Eyüp’ün şefkatli bağrında yatan bu tepe manzarası ve insana sunduğu huzur ile meşhur. Ulaşım çok kolay Eyüp- PierLoti teleferiği ile 5 dakikada tepeye çıkıyorsunuz. Ulaşım ücreti, İstanbul içinde kullandığınız toplu taşıma aracı kartlarınıza yapılıyor. Yani oldukça kolay ve teleferik yolculuğu görsel bir Show.

Osmanlı aşığı Fransız yazar bu tepeye gelip tarihi kahvecide kahvesini içerek “Aziyade “ romanını kaleme alıyor. Tepenin adı bu nedenle PierLoti olarak biliniyor. O günden bu güne tüm yazarlar, kitap âşıkları bu tepeye gelip PierLoti’nin deneyimini yaşamaya çalışıyorlar.

Ulaşımın kolaylığı Tepeye sizi beş dakikada çıkarıyor. Sonra sanmayın ki bir dünya mekânla kirletilmiş, bölünmüş hırpalanmış bir tarih var hiç öyle değil. Gerektiği kadar restoran ve kafe var. Hepsinde de sabah kahvaltı dâhil üç öğün yiyebileceğiniz bir şeyler mevcut. Fiyatlar oldukça makul. İlk gördüğünüzde bayırlardaki mezarlar insanın içinin ürpermesine neden oluyor. Sonra bunun tarihle, geçmişle mekânı bağladığını hissediyorsunuz.

İstanbul gezisi planlayan herkesin, gezi rehberinde yer alması gereken muhteşem bir mekân. Orada içeceğiniz bir yudum kahvenin koca bir tarih kadar hatırı olacak. İstanbul’un yanınızda ne kadar hatırı olsa azdır.

Leave a Reply