Gezi ve Tatil Yerleri

Ankara

Ankara’da En Güzel Kahve Nerede İçilir?

Kahve bir tarih, kahve bir kültürdür. Oldum olası otantik gelir, mistik bir has bırakır hem ruhum da hem damağımda. Onun için kırk yıl hatırı vardır. Çünkü kahvenin serüveni de Habeşistan’da başlar Yemen Mekke Kahire, Şam oradan İstanbul’a saraylara uzanan bir serüveni vardır. Kahve sosyal ve kültürel anlamda evrensel değerler taşıyan neredeyse tek içecek.

Son zamanlarda ustalaşmak, uzmanlaşmak ön plana çıktı. Kahveyi yerinde içmek istiyoruz. Kahve kokuları arasında kendimizden geçerek muhabbet etmek soluklanmak, yenilenmek tempolu hayatımız içinde nefeslenmek istiyoruz. Bu isteğimize Ankara’da en iyi cevap verecek mekanları sizinle paylaşmak istedim.

GRANO COFFEE AND SANDWHİCES

Küçük şirin bir mekân kahveleri ve sandviçleri ile meşhur. Otogara olan (AŞTİ) yakınlığı ile yolculuk yapacak ve yeni yoldan gelmişler için sıcak sevimli bir mekân.

Adres: Biskek Caddesi 3. Sokak 5 /A Emek, 06500 Çankaya/Ankara

GRANO COFFEE AND SANDWHİCES

ARABİCA COFFEE HOUSE

Ankara’nın gözde mekânlarından olan Tepe Prime ’de yer alan bir kafe. İlk olarak ARABICA Coffee House, Ohio Eyaleti’ndeki Cleveland şehrinin meşhur Coventry Caddesi’nde Carl Jones tarafından 1976 yılında kurulmuştur. Müşterilere el yapımı Arabica kahvesini sunan Arabica Coffee House, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki önde gelen özel kahve evlerinden biriyken şimdi Ankara’da. Müşterilerin bir fincan kahve veya bir bardak çayın ya da hamur işlerinin keyfini çıkarabildikleri sade bir tasarımı kafa dinlemek, tadında muhabbet etmek, kitap okumak isteyen herkesin müdavimi oldu.

Adres: Eskişehir Yolu Dumlupınar Bulvarı No: 266 C-04, Tepe Prime İş Merkezi, 06520 Çankaya/Ankara

ARABİCA COFFEE HOUSE

KRAZ COFFEE SHOP

Ankara’nın elit semtlerinden biri olan Çayyolu’nda bulunan mekân nefis kahveleri ile sizi cezbetmeyi bekliyor. Mekâna girer girmez sizi mest edecek kahve kokusu ile karşılaşıyorsunuz.

Adres: Hilmi Barlas Yasam Merkezi Alacaatli Yolu 9G2 Cayyolu-Umitkoy, Ankara

KRAZ COFFEE SHOP

COFFEE LAB

Balgat’ta açıldıktan sonra kısa zamanda popüler oldu ve özel kahveleri de farklı tatları arayanlar için iyi bir alternatif.

Adres: Ehlibeyt Mh., Ceyhun Atuf Kansu Cd No:114, 06520 Çankaya

COFFEE LAB

FLAVOR HOUSE

Mekânda, her sabah fırından çıkan pasta, cookie, cupcake, sandviç, poğaça gibi ürünler dumanı üzerinde servis ediliyor. Sıcak kurabiye eşliğinde sipariş ettikleri fındıklı menengiç kahvesinin küçümsenmeyecek müdavimleri var. Küçük kütüphanesinde bu lezzetleri tatmayı tercih eden kitapseverler çoğunlukta.

Adres: Tunalı Hilmi Caddesi Bülten Sokak No:9/25 Çankaraya/Ankara

FLAVOR HOUSE

TAHTA KALE KAHVE EVİ

Ankara’nın henüz çok yeni bir mekânında Hamamönün’de. Otantik bir hava verilmeye çalışılmış, mekânın genel konsepti Hamamönü ruhuna paralel. Bakır cezvelerde yapılan Türk kahvelerinin tadı damağınızda kalacak.

Adres: Hacettepe Mahallesi, Dutlu Sokak, No 10, Altındağ, Ankara

TAHTA KALE KAHVE EVİ

STARBUCKS COFFE COMPANY

Türkiye’nin neredeyse her yerinde olan bir kahve zinciri Ankara’da da tüm alışveriş merkezleri, gençlerin yoğunlukta olduğu tüm gözde semtlerde bu kafelerden birinde kahve yudumlayabilirsiniz. Aromalı kahveleri seviyorsanız, yanında güzel bir chesse cake kaçamağı yapabilirim diyorsanız Ankara’da neredeyse birçok yerde ulaşabileceğiniz şubeleri var.

STARBUCKS COFFEE COMPANY ANKARA

EAGLES COFFEE

2 katlı, terası olan kalabalık bir mekân. Tarzı ve dekorasyonuyla göz dolduruyor, alışılmışın dışında bir mekân. Diğer yerlere göre biraz pahalı bence ama görülmeye değer, sıkıcı Ankara’ya biraz olsun enerji veren, havayı değiştiren bir kafe. Gittiğiniz yerde kendinizi özel hissetmek istiyorsanız tam size göre bir mekân.

Adres: Prof Dr. Ahmet Taner Kışlalı Mh. 2846 Sok Dora Park Villaları No:2, Ankara

EAGLES COFFEE ANKARA

HACI BABA KAHVE

Kahve diyorsak bu mekânı es geçmek olmaz. Bir saray geleneği olan Türk kahvesini kumda pişirerek hakkını vererek misafirlerine sunuyor. İlk şubesini 2003 de Necati Bey’de açıp şuan 11 şubeye ulaştı.

HACIBABA KAHVE ANKARA

KAHVE DÜNYASI

Kahve dünyası 2004 yılında ilk şubesini İstanbul Eminönün’de açtı. Kısa sürede 130 şubeye ulaşan kahve dünyasını benim için özel kılan muhteşem kahvelerinin yanında göz dolduran çikolataları. Ankara’da Beğendik AVM, Armada AVM, Optimum AVM, Tunalı Hilmi D&R gibi birçok yerde kahve ve çikolatalarını deneyebilirsiniz.

Keyifli mis kokulu kahveler yudumlamanız dileği ile…

KAHVE DÜNYASI ANKARA

Leave a Reply