Gezi ve Tatil Yerleri

Kayak Merkezleri, Türkiye'de Gezilecek Yerler

Türkiye’nin En Güzel Kayak Merkezleri

Kışın Şubat ayında Sömestri tatilini ailenizle Türkiye’nin birbirinden güzel kayak merkezlerinde geçirebilirsiniz.

Kayak merkezinde neler yapılabilir? Buz gibi havada hemen uyanacak, gözlerinizi dağ manzarasına açacak ve unutulmaz tatlar deneyeceksiniz. Mangalda sucuk ekmek keyfi bunlardan sadece biri bunun dışında Türkiye’nin en iyi kayak merkezlerinde teleferik gezintisi, eğitmenlerden ders alarak kayak yapmayı öğrenebilirsiniz.

Bursa-Uludağ

Bursa ilinin Güneybatısında, il merkezine 36 km uzaklıkta yer alan Uludağ Kayak Merkezi, Fatintepe ve Kuşaklıkaya tepelerinin üzerine kuruludur. Milli Park da dâhil olmak üzere,11 bin 338 hektarlık alanı kaplamaktadır. 1933’te Uludağ’a bir otel, bir de muntazam şose yol yapılmış, böylece bu tarihten itibaren Uludağ kış kayak sporları için bir merkez haline gelmiştir. Düzenli otobüs seferlerinin başlaması da buraya ilgiyi daha da artırmıştır. Sonradan asfaltla kaplanan bu yol Uludağ’ın Kadıyayla hariç bütün yerleşim birimlerini doğrudan Bursa’ya bağlar. Türkiye’nin 1961 yılında milli park ilan edilen Uludağ, en önemli kayak merkezlerinden biridir. Birçok konaklama seçenekleri ve özel pistleri ile kış turizmini elinde tutmaktadır.

Modern otel ve tatil köyleri, günübirlik kayak turları ve geziler düzenlerler. Özel tesisler, alış veriş merkezleri, dans ve eğlence mekânları bu pistlerin çevresinde yer alan otellerin bünyesinde bulunur. Ayrıca snowboard malzemeleri, eğitmenler tarafından verilen dersler de Uludağ Kayak Merkezi’nin sunduğu ayrıcalıklardandır. Uludağ Otelleri; Ağaoğlu My Resort, Kervansaray Uludağ Otel, Beceren Otel, Alkoçlar Uludağ Otel, Kirazlı Otel, Karinna Otel

ULUDAÐ (EDÝP TEKÝN/BURSA-ÝHA)

Bolu-Kartalkaya

Bolu merkeze 38 km. uzaklıkta, Köroğlu Dağlarına kurulmuş Türkiye’nin en önemli kayak merkezlerinden olan Kartalkaya, kış turizminin ve snowboard sporunun en çok yapıldığı bölgelerdendir. Merkezin kayılabilen alanı 1850 – 2200 metre yükseklik kuşağı üzerinde yer almaktadır. Bölge yarı ılıman bir iklime sahip olup Kartalkaya Kayak Merkezi ve çevresi çam ormanlarıyla kaplıdır. Hakim rüzgar yönü batı – kuzeybatıdır. Türkiye’de kayak denince akla ilk gelen yer olan Kartalkaya Kayak Merkezinde Aralık ayı başlarından mart ayı sonlarına kadar kayak yapılabilmektedir. Kartalkaya kayak merkezinde 3 metreye kadar kar görülmektedir.

Merkeze yakın üç büyük otel bulunmaktadır. Bu oteller modern çizgileri, konfor ve müşteri potansiyeli yönünden oldukça çok tercih edilirler. Otel fiyatları sezona göre değişse de uygun seçenekleri de vardır. Kayak ve kış sporlarından çoğunu deneyebileceğiniz, her bütçeye uygun konaklama bulabileceğiniz bir merkezdir. Kartalkaya Oteller; Kartal Otel Kartalkaya, Dorukkaya Otel, Grand Kartal Otel

Bolu-Kartalkaya Sömestri Tatili

Kocaeli-Kartepe

Kartepe kayak merkezi, İstanbul’a 115 km. uzaklıkta olan ülkemizin önemli merkezlerindendir. Kış turizminde önemli payı olan Kartepe, doğal güzelliği, ormanları ve Sapanca Gölü’ne yakınlığı ile birçok tatilciyi kendine çeker. Zirveye arabayla çıkış 20 dakika olup, kış aylarında Kocaeli Belediyesi sürekli yol bakımı yapmaktadır. İstanbul’ a yakınlığı nedeniyle tatilcilerin ilk fırsatta kaçmayı planladığı yer olduğu için fiyatlar biraz tuzlu. Bu nedenle erken rezervasyon yaptırmak çok yerinde bir karar. Kartepe Otelleri; The Green Park Otel, Penguen Tepe, Yazıcılar Otel, Derbent Otel

Kocaeli-Kartepe Sömestri Tatili

Erzurum-Palandöken

Palandöken Dağlarına kurulmuş, Türkiye’nin en yüksek zirvesine sahip olan Palandöken Kayak Merkezi, Erzurum iline bağlıdır. Mevsim koşulları bakımından karasal iklim özellikleri görülen bölge ülkemizin en soğuk hava koşullarına sahiptir. Toz kar özelliği taşıyan merkezin kar kalınlığı 2- 3 m ‘dir. Günde 32 bin kişinin kayak yapabileceği, uluslararası olimpiyatlarının düzenlendiği bir pisttir. 6000 kişinin konaklayabileceği kapasiteye sahiptir. 4 ve 5 yıldızlı konaklama tesisleri, kayak evi, günübirlik tesisler ve lokantalar bulunmaktadır. Her bütçeye uygun konaklama seçeneklerinin bulunduğu Palandöken’de, lüks otellerin yanı sıra uygun fiyatlı otellerde bulunmakta. Palandöken Otelleri; Dedeman Palandöken, Palan Hotel, Renaıssance Polat Erzurum.

Dedeman Palandöken Sömestri Tatili

Kayseri-Erciyes

Kayseri şehir merkezine 25 km uzaklıkta olan, Türkiye’nin önemli merkezlerinden olan Erciyes Kayak Merkezi, İç Anadolu Bölgesi’nin mevsim özelliklerine sahiptir. Merkeze giden yol asfalt olup senenin her günü açıktır ve kış aylarında bakımı yapılmaktadır. Kış tatilcilerinin ve kayak sporu ile ilgilenenlerin uğrak yeridir.

Erciyes Kayak Merkezi’nde, her mevsim tatil yapılabilmekte olup, Kayseri’den günübirlik turlar da düzenlenmektedir. Merkezde Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğü’ne ait 140 yataklı kayak evi, toplamda 500 yatak kapasiteli küçük ve büyük oteller bulunmakta olup, çeşitli kamp alanları bulunmaktadır. Her bütçeye uygun otel ve konaklama seçenekleri bulunur. Erciyes Otelleri, Ski Resort Dedeman, Mirada Del Monte, Grand Eras Erciyes, Ace Erciyes Otel.

dedeman-palandoken-ski-resort-sömestri tatili

Ağrı-Güneykaya

1999 yılında faaliyete geçmiş olup, Ağrı merkeze 45 km Eleşkirt ilçe merkezine ise 4 km uzaklıktadır. Konumu ve sürekli kar yağışı bakımından kayak tutkunlarının ve dağcıların uğrak noktalarındandır. Güneykaya Kayak Merkezi’nde bir otel, iki günübirlik tesis, bir kayak kulübü, 1600 metrelik bir telesiyej, çocuk oyun parkı, yürüyüş parkuru, açık otoparkları var. Kayak Merkezi’nin, 200.000 m2’lik bir alan içinde yer alan otel bölümü karayoluna 500 metre mesafede yer alıyor.

Ağrı Guneykaya-Kayak-Merkezi Sömestri

Isparta- Davraz

Isparta il merkezine 26 kilometre uzaklıkta yer alan Davraz Kayak Merkezi, ülkemizin önemli kayak merkezlerindendir. Isparta’ya 26 km, Antalya’ya 154 km, Ankaraya 452 km, İstanbul’a 643 km ve Süleyman Demirel Uluslararası Havalimanı’na 58 km, Antalya Uluslararası Havalimanı’na 130 km uzaklıktadır. 50 yatak kapasiteli otel ve 150 kişilik restoranı bulunan modern bir oberj tesisine sahiptir. Alternatif konaklama imkanı olarak Davraz Kayak Merkezine 17 km uzaklıktaki Eğirdir’de göl manzaralı pansiyonlar ve oteller bulunmaktadır. Restoranlarında lezzetli balıklar ve eşsiz yöresel yemekler yiyebilir, kayaktan kalan zamanınızı yürüyüş yaparak değerlendirebilirsiniz.

Isparta Davraz Sömestri Tatili

Kaynak: Sömestri Tatilinde Nerelere Gidilir?

Leave a Reply