Gezi ve Tatil Yerleri

Eskişehir, Nasıl Gidilir, Türkiye, Türkiye'de Gezilecek Yerler

Eskişehir Nasıl Bir Yer? Eskişehir’de Nereler Gezilmeli?

Eskişehir, İç Anadolu Bölgemizin kuzeybatısında yer almaktadır. Sakarya Nehri’nin en uzun kolu olan Porsuk Çayı’nın Eskişehir’de şehir merkezine rastlayan kısmı, sahip olduğu bu doku ile Amsterdam Kanallarını anımsatıyor. Porsuk etrafında birçok kafe, fast food restoran, nargile kafe vb. yerler bulunmaktadır. Özellikle şehrin ortasından geçen Porsuk çayı şehre tüm güzelliğini katmış doğal bir kıyı kenti havası vermiştir. Porsuk Çayını tüm ihtişamı ile kullanan büyükşehir belediyesi küçük bir Amsterdam yaratmış.

eskişehir porsuk çayı

Şehirde iki üniversite bulunması nedeni ile tam bir sanat, kültür ve sosyal aktivite kentlerinden biri haline dönüşmüş durumda. Büyükşehir belediyesinin üç tiyatro sahnesi var. Bunun dışında üç adet kültür merkezi bulunmakta. Bunların yanı sıra sinema salonları bakımından da oldukça zengin. Ayrıca her yıl ekim yâda Kasım ayında Uluslararası Eskişehir Festivalli düzenleniyor.

Özellikle eğitim ve öğretimin aktif olduğu dönemde eğlence hayatı oldukça hareketlidir. Eski fabrikalar bölgesi gece hayatının merkezi haline gelmiş. Eskişehir’de gençlere yönelik, canlı müzik yapılan barlar rağbet görmekte. Canlı müzik yapılan bu barlarda sıklıkla tanınmış sanatçıların konser vermesi, çevre şehirlerden de ilgi görmekte, etkinliklere oldukça yoğun bir katılım sağlanmakta. Ayrıca birçok fasıl mekânı da var. Anlayacağınız amaç eylenmekse her çeşitti bulunuyor. Haller gençlik merkezi, içinde birçok kafe, bir şarap evi ve belediyeye ait bir tiyatro salonu barındırıyor. Şehrin aktif gece hayatı yaşanan yerlerden biride adalar mevkiinde yer alan mekânlardadır. Eski kiremit fabrikaları yerlerini yeni eğlence mekânlarına bırakmış ve aynı zaman da gece hayatının merkezlerini bir arada toplayan bir cadde oluşturmuş. Bu cadde de 222 Park, Hayal, Buda isimli Eskişehir’in en büyük gece kulüplerini barındırmakta. Bölge Barlar Sokağı olarak anılmaya başlanmış, daha sonra sokağın ismi Neyzen Tevfik olarak değiştirilmiştir. Bu bölge de gece çok kalabalık olan semtlerden biri.

Barlar Sokağı

Eskişehir’e gidilince gezilip görülmeden gelinmemesi gereken yerler var. Bunların başında Sazova Parkı geliyor. Burası birkaç kompleks (hayvanat bahçesi, sualtı dünyası, bilim ve uzay merkezi) bir arada bulunuyor. Özellikle çocuklu ailelerin mutlaka uğraması gereken bir yer. Kurşunlu Camisi ve Külliyesi Odun Pazarında maneviyatı ve görsel ihtişamı ile görülmesi gereken bir mekân. Havacılık tarihine ilgi duyuyorsanız Eskişehir Havacılık Müzesi var. Eskişehir deyince akla ilk gelen şeylerden biri de Lületaşı buraya gelip bu güzel taşa sahip olmazsanız hatırımız kalır. Atlihan El Sanatları çarşısından lületaşı ve bu taşla yapılmış harika hediyelik eşyalar edinebilirsiniz.

Eskisehir-Sazova-Parki

Eskişehir adına yazılacak daha çok fazla şey var. Türkiye’nin tam kucağın da tam anlamıyla kültür, sanat zengini dolu dolu bir kentimiz. Daha gezilecek yerler arasında sayabileceğimiz onlarca yer var. Yunus Emre Türbesi, Yeşil Baba Türbesi, Odun Pazarı, Balmumu Helkeller Müzesi.

yunus emre türbesi eskişehir
eskisehir-odunpazari

Eskişehir’e gittiyseniz mutlaka çibörek yemelisiniz. En meşhur çibörekçisi Kırım Tatar Çibörek Evi. Yine Kırım Tatarlarının Eskişehir’e ve Türkiye’ye kazandırmış oldukları eşsiz lezzetlerden birisi, Balaban Köfte olarak bilinse de asıl ismi Balaban Kebabı. Bu lezzetin tadına varmak için de gidebileceğiniz en güzel yerlerden birisi 70 yıldan fazla süredir bu işi yapan Abdüsselam Balaban Kebap.

balaban-kebap

Ulaşım; İstanbul’dan Anadolu’nun birçok yerine yapılan tren seferleri Eskişehir üzerinden geçmektedir. Yüksek hızlı tren seferleri ile Ankara-Eskişehir arası 1.5 saat, İstanbul’dan Eskişehir ise 2,5 saat civarı sürmektedir. Neredeyse her firmanın otobüs seferleri direk Eskişehir’e ulaştırıyor. Bu güzel öğrenci kentini hayatınızda bir kere de olsa mutlaka görün.

Leave a Reply