Gezi ve Tatil Yerleri

Genel

Tatil Giderken Bavulda Olması Gerekenler

Ülkemize geç de olsa yaz tam anlamıyla artık geldi. Bütün bir yılın stresi üzerinizde ve kaçamak yapmak istiyorsunuz ve y a şuan hazırlık aşamasındasınız. Tatil çok büyük mutluluktur ama tatil çantalarını hazırlamak tatile gidinceye kadar stresli günler yaşatır size. Bavulunuza çok yük yapmadan ama her ihtiyacınız olduğunda elinizi çantanıza attığınızda bulabileceğiniz şeyler alın. Öncelikle tatile nereye gideceğiniz çok önemli dağ tatili ile kumsalında güneşleneceğiniz otel tatili aynı şeyler değil. İhtiyaçlarınızı ve doğa şartlarını göz önünde bulundurarak bir liste oluşturmalısınız.

tatile giderken bavulda neler olmali

Soğuk yerler için liste

Bu soğuk tatil soğuk bir ülkede kar tatili, dağ evinizde yapacağınız huzurlu bir tatil olabilir. Kendi ihtiyaçlarınızı ve gideceğiniz ortamı en iyi siz bilirsiniz tabi ki. Bu listede, telaşla belki aklınıza gelmeyecek yâda ilk kez gideceğiniz bir yer olduğu için ne almanız gerektiğini küçük de olsa fikir edinmiş olacaksınız.

  • Kalın kıyafetler; en önemli ihtiyaçlardan biri tabiki de kıyafetleriniz. Yalnız bir hırka alıpta çıkamayacağınız gibi kıyafet seçiminiz yünlü, kalın, yağmura soğuğa karşı sizi koruyan ceket ve ya kaban olmalıdır.
  • Ayakkabı; Botlarınız ve sıkı çizmelerinizin yanı sıra kar ayakkabısı veya yağmur çizmelerinizide unutmamalısınız.
  • Acil yardım; Her an her şey olabilir o yüzden yanınızda mutlaka acil yardım çantası bulundurmalısınız. Tabi ki koca bir eczaneyi taşımayın fakat yanınızda ağrı kesici hap, sargı bezi, pamuk, tentürdiyot ve yara bandı bulundurmalısınız. Tatilinizi bir kâbusa dönüştürmeden önce alınan önlemler hayat kurtarır.
  • Aksesuarlar; Hem soğuktan korunarak hem de güzel olabileceğiniz alternatifler var. Şık soğuktan koruyan bir eldiven, yağmurdan koruyan şemsiye, kıyafetinizi tamamlayacak ve sizin boynunuzu saracak bir atkı, sizi ısıtacak bir şal ve saçlarınızı koruyacak bir bere, tatilde hem şık hem de soğuğa karşı tedbir olacaktır.
  • Makyaj çantası; Kıyafetlerinizi göz önünde bulundurup ve en çok sevdiğiniz makyaj malzemelerinizi yanınıza alın örneğin, bir maskara, dudaklarınızı soğuktan koruyan bir dudak nemlendiricisi makyaj çantanızın olmazsa olmazlarıdır.

Sıcak yerler için liste

Deniz, kum, Güneş üçlüsü için kendinize bir otelde oda ayarlamış olabilirsiniz ve ya küçük bir sahil kasabasında yazlık evi tutmuş olabilirsiniz kafanızda acaba çantama ne koyacağım sorusu varsa öncelik olacak maddelere bir göz gezdirebilirsiniz.

  • İnce ve açık renk kıyafetler; Tabiki de sıcakta kalın kıyafetler yanınıza almazsınız ama bu kıyafetlerin ince özelliğinden sonra açık renkli olması gerekiyor. Açık renklerin ışığı yansıtma özelliği olduğundan bunları da kıyafetlerinize uygularsanız hararetli yaz sıcağı yerine d vitamininizin keyfini çıkarabilirsiniz. Ayrıca kıyafetlerin sizi terletmeyecek yapıda olmasına özen göstermelisiniz %100 pamuk olan kıyafetler sizin öncelik tercihiniz olmalıdır.
  • Ayakkabı; Ayaklarınızı terletmeyecek ve sahilde rahatça yürüyebileceğiniz kıyafetlerinize uygun şık terlik ve ya sandaletler tercih edebilirsiniz.
  • Acil yardım; Yaz aylarında yanımızda bulundurmamız gerekenlerden biri yanık kremidir, gidiceğiniz yerde karşılaşılabilir Güneş yanıkları için yanımıza almalıyız. Bir ağrı kesici olmazsa olmazdır, aynı şekilde her ihtimale karşı sargı bezi, tentürdiyot ve yara bandı çantanızda olmalıdır.
  • Aksesuarlar; Bir hasır kocaman şapka sizi güneşten koruyacak, yüzünüzde lekelenmeleri önleyecek, sahilde de olsa şık gözükmenizi sağlayacaktır. Güneş gözlüğü sizin çantanıza tereddütsüz mutlaka alacaklarınız arasında olmalı, güneş gözlüğü gözleriniz için çok önemli. Plaj havlusu, ıslakken kurulabileceğiniz, kumların üstüne serip uzanabileceğiniz birçok amaçta kullanabileceğiniz ve mutlaka almanız gerekenlerden biridir.
  • Makyaj çantası; Kadınların olmazsa olmazı nereye giderlerse unutmadıkları tek şey denilebilir. Fakat içini neyle dolduracağınız çok önemlidir. Yazın trend renklerinde canlı rujlar, teninizi yazın kuraklığından önleyecek nemlendirici, bronzlaşmak için yağlarınız ve saçlarınız için ısı koruyucu spreyler mutlaka çantanızda olmalıdır.

Çantanızda bulundurmanız gereken belli başlı şeyleri size maddeler halinde sunduk, siz bazı şeyleri ekleyebilir veya çıkarabilirsiniz. Tatilinizde hüsrana uğramadan hatta küçük dokunuşlarla güzellik katabileceğiniz şeyler olabilir. Hayatın yoruculuğu ve stresinden birazcık kurtulmak için tatil çantanızı hazırlamak sizin için başlangıç olabilir.

Leave a Reply