Gezi ve Tatil Yerleri

Genel, Türkiye, Türkiye'de Gezilecek Yerler

Alternatif Tatil Yerleri ve Seçenekleri

Sizde klasik tatil paketlerinden sıkılmadınız mı? Farklı bölgeler ve mekan arayışında mısınız ? O zaman doğru yerdesiniz. Yazımızda alternatif tatil önerileri bulabilir ve bu önerilere göre tatil seçeneklerinizi şekillendirebilirsiniz.

Öncelikle kendinize neden tatil yapmanız gerektiğini sorun. Tatil yaparak ne elde edeceğinizi ve nelerin değişeceğini düşünün. Ailenizle birlikte sıcak bir tatil geçirerek hem sosyalleşebilir hem de üzerinizde biriken stres ve sıkıntıyı atabilirsiniz. Vücudunuz deniz ve kumun iyileştirici etkisine kapılarak daha dinç bir hale gelecektir. İşte tüm bu nedenlerden ötürü sizde bir tatil seçeneğini tercih edin.

Evet, yazımızın girişinde alternatif tatil yerlerinden bahsedeceğimizi söylemiştik. Yazımız da klasikleşmiş tatil bölgeleri dışında farklı alanları görebilir beğendiğiniz bir seçeneği tercih edebilirsiniz.

1 ) Günnücek

Günnücek, Marmarise oldukça yakın olan doğası ile müthiş bir manzaraya sahip olan bir bölge. Günnücek’in merkeze olan uzaklığı 2 km olup, kendine has ormanları ve dünya da yalnızca burada bulunan bazı bitki türleri ile ünlüdür. Günnücek de bulunan bu bitkilerin birçoğu aynı zaman da ilaç ve kozmetik sanayinde de kullanılmaktadır.

Günnücek de bulunan milli park dünya da benzeri olmayan bir çeşitliliğe sahiptir. Yine aynı zamanda yalnızca bu bölgede deniz ve ormanın iç içe olması sebebiyle koruma altına alınan birçok canlı türü bulunmaktadır. 500 ün üzerinde bitki türünün bulunduğu Günnücek, her tatilcinin kafa dinleyeceği ve huzurlu bir tatil geçireceği bölge.

mugla gunnücek orman kampi

2) Fethiye

Ölü denizi ile meşhur Fethiye, birçok tatilcinin sık geldiği tatil bölgelerinden birisi. Son yıllarda diğer bölgelerde artan aktiflikle birlikte geçmişe nazaran daha az kişinin talep ettiği Fethiye’de çok güzel bir tatil geçirebilirsiniz. Belcekız ve Belceğiz adında iki bölümden oluşan ölü deniz, oldukça temiz bir suya sahiptir. Masmavi görünümü ile dünya da benzeri az bulunan bir denize sahip olan Fethiye kano, sörf, su kayağı ve paraşüt gibi çeşitli aktivitelerin yoğun olarak yapıldığı bir bölge.

fathiye tatil

3) Patara Plajı

Patara Plajı Akdenizin en uzun plajı olmasıyla bilinmektedir. Araştırmalara göre oldukça eski bir geçmişe sahip olan bu plaj, çok eski medeniyetlerden beri bugün ki hali ile kullanılmış. Alternatif tatil yerleri arayanlar, Patara plajının o sıcak kumlarını tercih edebilir. Patara plajı sahip olduğu 18 km’lik alan ile oldukça büyük bir alternatifi oluşturuyor. Ayrıca bölgede rüzgarın güçlü olması nedeniyle sörf ve paraşüt gibi doğa sporları da yaygın olarak yapılmakta.

patara-plaji-fethiye

4) Kelebekler Vadisi

Fethiye’nin bir diğer ünlü bölgesi Kelebekler Vadisi. İki yüksek dağ arasında kalan uzun bir vadi olan Kelebekler Vadisi, yemyeşil doğası ve masmavi denizi ile alternatif tatil seçenekleri arayanlara özel bir mekan. Babadağ’ın eteklerinde bulunan bu bölge sit alanı olduğu için her türlü kaba yapılaşmaya karşı korunmakta. Adını burada bulunan Kelebeklerden alan bölgede yapacağınız mini turlar ve doğa yürüyüşleri ile unutulmaz bir tatil geçirebilirsiniz.

kelebekler vadisi

5) Marmaris Turunç

Marmaris’in en güzel ve en sakin beldelerinden birisi olan Turunç, belki de Türkiye’de görülebilecek en güzel koylardan birisine sahip. Turunç, bölgenin İçmelerden sonra en popüler alanı olup, son dönemde yıldızı daha da parlamıştır. Doğa ve denizin bir bütün olarak iç içe olduğu bu doğa harikası koya, yaklaşık yarım saatlik bir yolculuktan sonra ulaşabiliyorsunuz.

Turunç, adını bölgede bulunan meyve ve turunç ağaçlarından almıştır. Burası, çok eski dönemlerde balıkçı kasabası olarak tanınmış bugün ise birçok ünlü yatın uğrak noktası olmuştur.

Eğer sizde temiz bir plaj ve denize gitmek, alternatif tatil tercih etmek istiyorsanız Turunçu mutlaka görmelisiniz.

marmaris turunç marmaris_turunc

Leave a Reply