Gezi ve Tatil Yerleri

İstanbul

İstanbulu Gezmeye Doyulur mu?

Türkiye’nin en büyük, en fazla yerli ver yabancı turistinin ziyaret ettiği şarkılara, şiirlere kitaplara aşklara konu olmuş eşşiz güzellikteki boğazı, sarayları, müzeleri, eski evleri, köşkleri, meşhur caddeleri ve yemekleri ile gezmeye doyamayacağınız taşı toprağı altın olan, hem tarihiyle, hem kültürüyle, hemen, hemen herkesin ilgi duyduğu, yalnızca ülkemizden değil dünya genelinde birçok ülkeden ziyaretçilerini ağırlayan bir şehirdir. İstanbul sıradan bir şehir olmamakla birlikte her sokağında farklı bir kültürü barındırmaktadır.

Bu yazımda sizler için İstanbul’da gezilecek yerlerini çok fazla uzatmadan kısa kısa notlarla nerelerin gezilmesi gerektiğini, gezilecek tarihi yerlerini, mutlaka görülmesi gereken yerler hakkında bilgiler vereceğim.

 1. Bebek

İstanbul’un en popüler ve lüks semtleri arasında yer alan bebek, sahili, şehir ışıkları ve balığı ile ünlü bir semt.

 1. Balat

İstanbul’un semtleri arasında en eski yerlerden birisi olan Balat, saltanat kayığı ile meşhur bir yer.

 1. Turkuazoo

Turkuazoo, Esenler’de hizmet vermeye başlayan forum İstanbul içerisinde yer alan mistik ve bir o kadar da fantastik bir havuzu barındırıyor.

 1. Çengelköy

İstanbul’un sık ziyaret edilen semtleri dışında Çengelköy, hoş bir sabah kahvaltısı, dar sokakları ile ziyaret edilesi bir semt.

 1. Miniaturk

Miniaturk, toplam 60 bin metre karelik bir alanda yer alan, Türkiye’nin tüm önemli değerlerini içinde barındıran bir alan. Özellikle çocuklarınız ile mutlaka ziyaret etmeniz gereken bir yer.

 1. Moda

Kadıköy denilince akla ilk gelen yerlerden birisi olan Moda sahili, dün olduğu gibi bugün de popülerliğinden hiç bir şey kaybetmemiş durumda. Geçmişe oranla yapılaşma artmış olsa da sahil de hoşça vakit geçirebilirsiniz.

 1. Eminönü

İstanbul’un tarihi dokusunu içinde barındıran, turistlerinde uğrak mekanlarından birisi olan Eminönü’ne uğrayıp, balık ekmek yapmamak olmaz.

İstanbul’da gezilecek tarihi yerler

İstanbul’un her bir köşesi ayrı bir tarihi barındırsa da gidip de mutlaka görülmesi gereken bazı yerler bulunmakta. İşte İstanbul’da gezilecek tarihi yerlerden bazıları…

 • Topkapı Sarayı,
 • Galata Kulesi,
 • Dolmabahçe Sarayı,
 • Aya İrini Müzesi,
 • Ayasofya,
 • Yerebatan Sarnıcı,
 • Sultanahmet Camii,
 • Rumelihisarı,
 • Hipodrom Meydanı

Leave a Reply