Gezi ve Tatil Yerleri

İstanbul

Bayram Tatilinde Nereye Gidebilirim?

Bayram tatili 5 gün, bu günün şartlarında kısa denilmeyecek kadar uzun. Güzel bir tatil yapıp bu yılın tatil programını kapatabilirsiniz. Tabi ki insanın aklına ilk gelen tatilde nereye gitsem? Birçok seçenek değerlendirilebilinir. Önce yurt içimi, yurtdışı mı bunu belirlemek lazım. Ama tecrübelerime ve birçok yurtdışı seyahati yapanların görüşüne göre; 10 günden az yurtdışı seyahatinin yolculuk nedeni ile çok yorucu olduğu. Bu nedenle tatili yurtiçi belirleyebilirsiniz. Yurtiçinde nere derseniz? Tabi ki İstanbul derim.  İstanbul’a hızlı trenle birçok yerden kısa sürede ulaşılabileceğinizde hesaba katarsak İstanbul iyi bir tercih olacaktır.

istanbul bayram tatili 1

Deniziyle, Tarihi ile keşfinizi bekliyor. Gidilip görülecek yer, yaşayana zor, gezene efsane şehir İstanbul olmalı. Çünkü İstanbul’un trafiği kalabalığı ve iş yoğunluğundan bunalan insanlar, şehri kaçarak terk edecek. İstanbul keşif için çırılçıplak sizi bekler.  Düşünsenize Beyoğlu’nda, Taksim’de İstiklal ’de kimseye çarpmadan gezebileceksiniz.  Bence kaçırılmayacak bir fırsat. Ayasofya’yı arkanızdan birileri kovalamadan gezeceksiniz.

istklal beyoğlu

Eminönü’nde martılar sizi bekliyor. Tam balık mevsiminde, ister boğazda şık bir yemek, ister İstanbul’un ruhunu yansıtan balık ekmek keyfi. Efsaneleri ağırlamış, filmlere konu olmuş meşhur Pera Palas’ın önünden geçmek bile heyecan verici olacaktır. Kız kulesine ya da Galata Kulesine karşı bir bardak çay içmekpaha biçilmez bir keyif olacaktır. Geçmişi Bizanslara dayan, Genç Osman’ın infaz edildiği daha nice umutların yeşerdiği yerde solduğu bu yeri Yedikule Zindanlarını gezmek büyüleyici bir tarih gezintisi olur. Tarih demişken Topkapı ve Dolmabahçe Sarayı unutulur mu? Tabi ki hayır!  700 yıl Osmanlı Hanedanlarına ev sahipliği yapmış, zaferlerle şenlenmiş, ölümlerle lanetlerin okunduğu, haremi ile hala tüm gizemini esrarını koruyan, kadınların gözyaşları ile parlayan, büyük yapı Topkapı Sarayı, Atatürk’ün son nefesini verdiği Dolmabahçe Sarayı bir gün doludolu gezilebilir. Sunay Akın’ın kendi parası ile oluşturduğu, yılların birikimi oyuncak müzesi çocuklar ve içindeki çocuğu diri tutanlar için gezmeye değer bir mekân. Mısır Çarşısında gezerken burnunuza gelen baharat kokusu şehrin doğu kültürünü iliklerinize kadar hissetmenizi sağlayacaktır.

kız kulesi

ayasofya müzesi
dolmbahce-sarayi

Galata_Kulesi

İstanbul’u ve Haliç’i çok özel bir bakış açısı ile gören, yazarların müdavimi olduğu Eyüp Sultan Cami’ne çok yakın PiereLoti Tepesi keşfedilmeyi bekleyen muhteşem bir mekân. Birçok Türk filminin unutulmaz sahnelerinin çekildiği Haydarpaşa Gar’ıtüm ihtişamı ile sizi bekler. Vapur keyfi ile bir adalar ve boğaz seyri görülmeye değer. Bu saydıklarım kadar değil binlerce yüzü ile bir İstanbul var. Yerin altındaki İstanbul’u saymadık bile. Kısacası İstanbul bayramda tüm güzellikler gizemi ile sizi bekliyor.

Haydarpasa garı

pierre loti tepesi

Leave a Reply