Gezi ve Tatil Yerleri

İstanbul, Marmara

İstanbul’da Nereye Gidilir? İstanbul’da Gezilecek Yerler

İstanbul da nereye gidilir? İstanbul’un gezilecek yerleri o kadar çoktur ki bu geziyi kısa bir zamana sığdırmak mümkün değildir. Bu yazıda tarihi ve doğal güzellikleri ile Dünyanın en güzel şehirlerinden biri olan İstanbul’da  gezilecek görülecek yerler hakkında kısa bilgiler verilmiştir.

Ülkemizin en büyük kenti, metropolü olan İstanbul’da nerelere gidileceğine dair bu yazımızda bilgiler bulabilirsiniz. Başka bir ilden ya da yurt dışından Türkiye’yi ve dolaylı olarak İstanbul’u ziyaret etmeye gelenlerin en çok merak ettiği konulardan biriside İstanbul’da nereye gidileceğidir. Her ne kadar bu zevklere ve renklere göre değişse de bir gezi planı içerisinde İstanbul’un birçok güzel ve tarihi gezilecek mekanı bulunmakta. Aşağıda gidebileceğiniz mekanlar ve resimleri yer almakta.

1) Kapalıçarşı : İstanbul’a gelip de Eminönü ne ve kapalı çarşıya uğramamak olmaz. İstanbul’u ziyaret eden her turistin ve ünlünün ilk gezdiği yerlerden birisi olan Eminönü aradığınız her şeyi bulabileceğiniz tarihi dokusu olan bir yer.

2) Pierre Loti: Şu günlerde isminin değişmesi üzerine tartışmalar yürütülen Haliçin incisi Pierre Loti ise listemizde ikinci sırada yer alıyor. O eşsiz manzara karşısında özellikle akşam saatlerinde mutlaka gitmeniz gereken bir yer Pierre Loti.

Pierre Loti

Pierre Loti

3) İstiklal Caddesi: Evet, İstanbul’un ve ünlülerin vazgeçilmez mekanlarından biriside İstiklal Caddesi. Taksimin simgesi olan İstiklal caddesi ünlülerinde uğrak noktalarından birisi. Uzun çarşısı ve birbirinden farklı mekanları ile İstiklal, mutlaka görülmesi gereken yerlerden birisi.

İstiklal Caddesi

İstiklal Caddesi

4) Yerebatan Sarnıcı: Birazda tarihi dokuyu içime çekeyim, Roma ve Bizansın tarihi mekanlarına göz atayım diyorsanız Sultanahmet Yerebatan Sarnıcı tam size göre bir yer. İstanbul’un fethinden sonra tam 100 yıl boyunca kimsenin farketmediği Medusa’nın kalbi Yerebatan sarnıcı Sultanahmet’de mutlaka görülmesi gereken bir yer.

Yerebatan Sarnıcı

Yerebatan Sarnıcı

5) Ayasofya Müzesi/Cami: Yine bugünlerde, dün olduğu gibi tartışma konusu olan yerlerden biriside Ayasofya Müzesi/Camii’dir. Burası, Sultanahmetin ve İstanbul’un bir diğer simgesi olup, her yabancı turistin ilk uğradığı yerlerden birisidir.

Ayasofya

Ayasofya

6) Ortaköy: Hani dizi ve filmlerde sıkça gördüğümüz o sahil vardı ya, işte orası Ortaköy sahili. Birçok dizi ve filme konu olan boğazın incisi Ortaköy sahili, kumpiri ile mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yer.

Ortaköy

Ortaköy

7) Kız Kulesi: Üsküdar’da bir kule var. Eminim ki duymuşsunuzdur. Evet o kule, kız kulesi. Dizilerin vazgeçilmez mekanı, İstanbul’un simgesi. Adına birçok şiir ve şarkının olduğu kule. Gece arkasına aldığı manzara ile kesinlikle görmeniz gereken bir yer.

Kız Kulesi

Kız Kulesi

8) Minatürk: İstanbul’un tüm mekanlarını tek bir noktada görmek ister misiniz? Minatürk Sütlüce’de İstanbul’u tek bir noktada ayaklarınızın altına seriyor.

Minyatürk

Minatürk

9) Dolmabahçe Sarayı: İstanbul’un ve Osmanlının son miraslarından birisi olan birçok önemli siyasi ve tarihi ismi ağırlamış olan Dolmabahçe Sarayı, yine görmeniz gereken yerlerden birisi.

Dolmabahçe Sarayı

Dolmabahçe Sarayı

10) Topkapı Sarayı: Çok tarihi doku işlemiş olabiliriz, evet, ancak İstanbul başlı başına bir tarih olduğu için tarihi mekanları atlamak mümkün değil. Onlardan biriside Sarayburnun’da yer alan Topkapı Sarayı. Fazla söze gerek kalmadan Topkapı Sarayını ziyaret ettiğinizde o ambiyans sizi tarihin derinliklerine götürmeye yetecektir.

Topkapı Sarayı

Topkapı Sarayı

11) Emirgan Korusu: İstanbul’un Sarıyer ilçesine bağlı Emirgan Korusu özellikle bahar döneminde lalelerin oluşturduğu  güzellik ve boğaz manzarası ile görülmesi gereken bir yerdir. Emirgan korusunda 1871-1878 yıllarından kalma Sarı Köşk, Pembe Köşk ve Beyaz Köşk bulunur.

Emirgan Korusu

Emirgan Korusu

Başta da söylediğimiz gibi İstanbul’da gezilecek yerler o kadar çoktur ki ilk akla gelenlerden bazıları hakkında bilgiler verdik. Bunların dışında İstanbul’un gezilebilecek  yerleri ise şunlardır.

 • Galata Kulesi
 • Boğaz Turu
 • Çamlıca Tepesi
 • Adalar (gezip görülmesini tavsiye ederim)
 • Yıldız Parkı
 • Aya İrini Müzesi
 • Rumeli Hisarı
 • Hipodrom Meydanı
 • Kandilli
 • Beykoz
 • Kariye Müzesi Asitane
 • Fatih Sultan Mehmet Camii
 • Eyüp Sultan Camii

Leave a Reply