Gezi ve Tatil Yerleri

İstanbul, Medreseler

Yaşayan Tarihi Bir Mekan Caferağa Medresesi

Eğer İstanbul’un gezilecek, görülecek tarihi yerleri nerelerdir? Diye soruyorsanız. Bize göre bunlardan biri de Caferağa Medresesidir.

Sanatın tarihle buluştuğu huzur dolu bir medrese: Caferağa Medresesi

Caferağa Medresesi isminden anlaşıldığı gibi dönemin devlet adamlarından Caferağa tarafından 1559’da Mimir Sinan’a yaptırılmıştır. 16 yy. ikinci yarısına ait olan bu medrese 1989 yılında onarılarak 15 dershane/sergi odası, büyük salonu ve huzur verici bahçesiyle, Geleneksel Türk El Sanatlarının öğretildiği ve üretilip yerli ve yabancı turistin beğenisine sunulduğu turistik bir merkeze, Türk Kültürüne Hizmet Vakfı tarafından dönüştürülmüştür.

Medreseye basık kemerli ve iki kanatlı demir bir  kapıdan girilir. Dikdörtgen şeklindeki avlusunun etrafın da dershaneler yer alır. Medresenin avluya yönelik cepheleri taş ve tuğladan, arka cepheleri ise moloz taş ile örtülmüştür. Yapının günümüze kadar gelen ve dikkati çeken önemli bir özelliği de kurşunla örtülü baca biçimleridir. Dönemin diğer bacalarından farklılık gösterir.

Cafer-Paşa-Medresesi-Avlusu

Türk Kültürüne Hizmet Vakfı’nın işletmesi olan Caferağa Medresesi günümüzde Türk el sanatlarının tanıtılması ve geliştirilmesi amacıyla medrese odalarının atölye ve sergi odaları olarak kullanıldığı çeşitli kursların verildiği bahçesi, saray ve şark odaları, tarihi yapıya uygun olarak düzenlenmiş dinlenirken yiyecek içecek hizmeti verilebilen mekanlar haline getirilmiştir.

Caferağa Medresesi geleneksel Türk el sanat eserleri ile ilgilenen ve bu sanatları öğrenmek isteyen ziyaretçilerin uygulamalı olarak bu sanatları tanıma fırsatı bulduğu, tarihi bir mekanda sanatla iç içe olabileceğiniz ve kafe olarak işletilen avlusunda hoş bir zaman geçirebileceğiniz yaşayan bir medresedir.

Cafer Ağa Medresesi

Caferağa Medresesinde akademisyenler eşliğinde her yastan insana Türk Kültürüne Hizmet Vakfı’na bağlı olarak ebru, hat, Osmanlıca, tezhip, minyatür, kuyumculuk, ahşap dekoratif süsleme, ev içi dekoratif süsleme, porselen süsleme, resim, vitray, takı, ud, ney, gitar, bağlama şeklinde çeşitli kurslar verilmektedir.

Caferağa Medresesine nasıl gidilir?

İstanbul’un Fatih ilçesinde Sultanahmet civarındadır.  Soğukkuyu Çıkmazı Caferiye Sok. No: 1 Sultanahmet Mh. Eminönü adresinde bulunur. Alemdar caddesinden Sirkeciye doğru giderken Gülhane Parkına gelmeden önce sağ tarafta Caferiye Sokağının içindedir. Baktığınızda zaten Caferağa Medresesi tabelasını görürsünüz.

Caferağa Medresesi Pazartesi günleri kapalıdır.

1 Comment

  1. Taha Aydoğdu

    Cafer ağa 1521 yılında idam edilmiştir.Nasıl 1559 da kendi adına bu medreseyi yaptırdı ki

Leave a Reply