Gezi ve Tatil Yerleri

Antalya, Ege, Nasıl Gidilir, Nerede Kalınır

Antalya’da Küçük Bir Cennet Göynük Beldesi

Göynük; Antalya ilimizin Kemer ilçesinin üç mahalleden oluşan küçük bir beldesi. Bu küçücük cennet her yaz binlerce turisti misafir ediyor. Çok eskilerden kalma tarihi, doğal güzellikleri ile ziyarete gelenin unutamadığı bir daha geldiği ve her gelişte de ayrı bir gizemi keşfedilen minik cennet. Belde ilçe merkezine 9 km, Antalya iline 35 km uzaklıkta. Göynük, Antalya’nın Beldibi ilçesinden kemere kadar uzanan daire şeklinde bir ova. Antalya’nın güneybatısına, Kemer’in batısında kalıyor. Ulaşımı oldukça kolay. Göynük deresi rafting turları düzenlenen 35 metre yüksekliğinde, 6 metre eninde göynük çayı vadisine sahip. Ayrıca Dünya’nın en iyi 10 trekking parkurundan biri olan Likya yolunun önemli bir kısmı buradan geçiyor.

Antalya-Göynük-Kanyonu 1

Göynük Kanyon; Göynükten yaklaşık 3-4 km uzaklıkta, Kemer’e gidip burayı görmemek cennetin kapısından dönmek gibi. 2009 Nisan ayında profesyonel olarak turizme açıldı. Buraya jip yâda safari tarzı dört tekerlekli motosikletler kiralayarak ulaşabilirsiniz. İsterseniz, Göynük Belediyesinin saat başı kalkan otobüsleri de var. Ama ulaşımı nasıl sağlarsanız sağlayın yürümeniz gereken 2 km bir patika yol var. İşte gerçek anlamda doğa yürüyüşü bu. Birçok küçük hayvanla karşılaşacaksınız. Doğa düşkünleri için tarifsiz bir gezi olacağından eminim. Bu 2 km yürüyüşten sonra 1 km daha yürüdükten sonra kanyona ulaşıyorsunuz. Kanyon içinde doğal havuzlar ve göletler var. Giriş ücreti 5 TL, gölette girmek isterseniz ekipmanlar 25 TL (gölette girenler için bu ekipmanları giymek zorunlu)Göletin suyu oldukça soğuk ama Antalya sıcağından insanı alıp götüren şahane bir fırsat. Kanyonun etrafında çeşitli büfe ve restoranlar var. Özellikle balık konusunda servis son derece başarılı.Civar otellerde kalanlar buralara ziyarete geldiği gibi bu alanda kamp kuran doğa sevdalıları da oldukça fazla.

Ulaşım;Antalya’ya 35km, Antalya Havaalanına 45km, Kemer’e 5km mesafede bulunan Göynük’e, Kemer’den ve şehir merkezinden kalkan vasıtalar ile kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Havaalanından otellere ücret karşılığı transferler var. Kişi sayısına göre değişen tarifeler 35-120  TL arasında değişiyor.

Antalya ya otobüs yâda uçakla gelenler transferler dışında araçta kiralayabilir. Göynük arası yaklaşık 37 kilometre(km) mesafede ve araçla yaklaşık 45 dakika kadar sürmektedir.Özel araçları ile yolculuk yapmak isteyenler için;

  • Ankara-Göynük arası yaklaşık 578 kilometre(km) mesafede ve araçla yaklaşık 8 saat kadar sürmektedir.
  • İstanbul-Göynük arası yaklaşık 757 kilometre(km) mesafede ve araçla yaklaşık 10 saat 30 dakika kadar sürmektedir.
  • İzmir Göynük arası yaklaşık 500 kilometre(km) mesafede ve araçla yaklaşık 7 saat 30 dakika kadar sürmektedir.
  • Adana Göynük arası yaklaşık 600 kilometre(km) mesafede ve araçla yaklaşık 9 saat 10 dakika kadar sürmektedir.

Göynük de Beş Yıldızlı Oteller mevcut, bunların en bilindikleri; Clup Phaselis, Kimeros Park Otel, MaBiche Hotel, AmaraPrestige, KarmirResort, Mirada Del Mar Hotel. Bu otellerin hepsi beş yıldızlı ve her şey dâhil prensibi ile çalışıyor. İstenilirse daha uyguna yarım pansiyon konaklama imkânı da var. Genelde pansiyon stili tatil tercih edenler, Göynük ve etrafındaki güzellikleri gezmek isteyen turistler. Bu kişiler otele hapis olmak istemeyenler. Yani Göynük tercih edenler için alternatif çok.

 

Leave a Reply