Gezi ve Tatil Yerleri

Genel

Çocuklarla Kolay Seyahat Etmek İçin Ne Yapabilirim?

Çocukla yolculuk yapmak gelenekselci anne ve babalar için ASLA iken günümüz anne babalar için NEDEN OLMASIN. Yeni nesil anne babalar çocuklar büyüyene kadar evde kapalı kalmayı seyahat yapmamayı, tatile çıkmamayı kabul etmiyor. Daha üç yaşına ulaşmadan nerdeyse dünya turu yapan arkadaşlarım var. Çocukla yolculuk tabi ki zor ama imkânsız değil. Önemli olan sizi nelerin beklediğini bilmek ve önlem alabilmek.

Bebeklerde (0-2 yaş arası), 3+ yaş üstü çocuklarda rutinlerinin bozulmasından hoşlanmazlar. Her yerde evlerinin ortamını ararlar. Karıştırabilecekleri mutfak eşyaları, güvenle kurcalayacakları çekmece isterler. Oyuncakları tanıdık olmalı. Özellikle yatma vakti geldiğinde farklı yatak farklı ortam onları strese sokar. Bu nedenle seyahat sırasında çocukların kendilerini güvende ve evlerinde hissedeceği, aitlik hissi yaratacağı eşya ve oyuncaklarını yanınızda taşımanız isabetli olacaktır. Örneğin, yastığı, battaniyesi, uyku arkadaşı, en çok oynadığı oyuncak, ev ayakkabıları, banyo oyuncağı ve kendi bornozu gibi vb. Bu eşyaları yanında olan çocuklar kendilerini evlerinde hissedip daha huzurlu olacaklardır.

çocuklar ile yolculuk

Bebek ve çocuklarla uçak ve otobüs yolculuğu tüm anne ve babaları tedirgin eden bir konudur. Kalabalık ortamda enfeksiyona birebir karşılaşmaları çocukları hasta edebilir. Aktif enfeksiyonu olan çocukların hem kendileri için hem de diğer yolculara da enfeksiyonu bulaştırabilecekleri için çok zorunlu olmadıkça iyileşene kadar seyahat etmemesi daha uygundur. Özellikle, uçaktaki basınç değişiklikleri bebek ve çocukları büyüklerden daha çok etkiler. Kulak ağrısına yol açarak bebek ve çocuğun huysuzlaşmasına ve ağlamasına neden olur. O nedenle uçağa binmeden önce serum fizyolojik ile burun içi temizlenerek tıkanıklık giderilmeli, kulak zarına olan basıncı azaltmak ve dengelemek için kalkış ve iniş anında bebekler emzirilmeli yada emzik veya biberon verilmeli, daha büyük çocuklara meyve suyu içirilmeli veya sakız çiğnetilmelidir. İki yaşından büyük çocuklara yolculuktan bir-iki hafta önce başlanarak yolculuk hakkında bilgi verilmeli, binişten inişe kadar geçen aşamalar defalarca anlatılarak çocuk yolculuğa hazırlanmalıdır. Yolculuk esnasında onu oyalayacak oyuncakları, sizin ona okuyacağınız renkli bir kitap, keyiflik atıştırmalıklar bulundurabilirsiniz.

Eğer yolculuğu uçakla değil otobüsle yapıyorsanız molada mutlaka çocuğu hava aldırın enerjini atması için yürümesine ve koşmasına müsaade edin. Onunda eğleneceği birlikte bir iki küçük şey alın moladan sonra bir zaman onlarla oyalanacaktır.

Yolculuklar arasında en iyi seçenek kendiniz ve çocuğunuz için kendi aracınızla yapılan yolculuktur. Çocuğun alıştığı ve daha rahat edebileceği bir ortam olup, enfeksiyon kapma riski ve başkalarını rahatsız etme endişesi de ortadan kalkacaktır. Araba yolculuğu için çocuğun uyku saatlerini seçme şansınızda olur. İstediğiniz yerde mola verirsiniz. Araba içinde şarkı söylemek, müzik açmak, hikâye anlatmak, toplu oyun oynayarak oyalama şansınız olacaktır.

Bavulunuzda olması gerekenler;

Ateş düşürücü, ağrı kesici bir şurup;
Ateş ölçer;
Alerjik bünyeli çocuklar için antialerjik ilaçlar;
İsilik, pişik, güneş yanığı, böcek sokmasına karşı uygun kremler;
Uygun faktörlü (32 faktöre kadar) güneş koruyucu krem ve losyonlar; (Yaz mevsimi için)
Tam donanımlı bir ilkyardım çantası;
Güneş şemsiyesi ve geniş siperlikli şapka; (yaz için)
Sivrisineğe karşı tülden yapılmış cibinlik;
Çocukların kullanabileceği dozda üretilmiş sinek ve böcek ilaçları;
Sık terlemelerine karşı ter bezleri
Islak mendil vb.
Keyifli ve güvenli yolculuklar…

Leave a Reply