Gezi ve Tatil Yerleri

Karadeniz Gezisi

Bazalt Kayalıkları Tabiat Anıtını Mutlak Görmelisiniz

Her yıl büyük ilgi gören Tarihten Doğaya Bahar Yürüyüşü’nün bu yıl 5 incisi yapıldı. Boyabat Salar köyündeki Kral Kaya Mezarından başlayan ve yaklaşık 12 km bir yürüyüşün sonunda Kurusaray köyü Bazalt Kayalıkları Tabiat Anıtını giderek yürüyüş gerçekleştirdi.Yürüyüş sırasında mola verilerek belediye tarafında yemek dağıtıldı. Yemek molasından sonra da yürüyüş tamamlanmış oldu.

IMG_0318


IMG_0503

Bizim bu yazımızda asıl değinmek istedğimiz yer ise yürüyüşün son noktası olan ve Milli Parklar Doğa Koruma Bölge Müdürlüğünce geçen sene yapılandırılan patika alanları, mesire alanları ve eğitim alanları ve buradaki biyolojik çeşitliliğe ait tabelalar yerleştirilerek turizime hazır hale getirilen Bazalt Kayalıkları Tabiat Anıtıdır.

IMG_0456
IMG_0366

Bazalt Kayalıklarına olan ilgi her sen daha da çok artıyor. Bölgeyi pek çok yerli ve yabancı turistin ziyaret ediyor.

Bazalt Kayalıkları ve buradaki şelalenin sizinde çok ilginizi çekeceğini ve kısa zaman sonra bölgenin tur operatörlerinin tur programına gireceğini düşünüyorum.

IMG_0485

Bazalt Kayalıkları 2010 yılında Türkiye’nin 106. ıncı tabiat anıtı olarak ilan edildi. Doğa Koruma ve Milli Parklar İl Müdürlüğü Yetkilisi Fatma Karahan burada yapılan çalışmaları ise şu sözler ile dile getiriyor. Burayı hem turizme nasıl kazandıracağımız hem de nasıl koruyacağımıza yönelik projeler geliştirdik. Sonuçta burada daha çok doğa eğitim ön planda olan bir düzenlemesi yapmaya karar verdik. Alanda önce fizibilite çalışması yapıp alandaki bitki türlerini neleri tanıtracağımıza karar verdik. Nerede patika yapabiliriz, nereye seyir terasları yapabiliriz, gelen ziyaretçileri, öğrencileri, nasıl tanıtabiliriz bu şekilde araştırmaları yaptıktan sonra alanla ilgili bakanlığımızdan gelen ödenekle alanda odak noktaları olan yerlere alanı daha iyi nereden görebileceğimiz seyir terasları yaptık ayrıca eğitim platformu düzenledik. Burada amaç gelen bir sınıf öğrencisine açık havada doğa eğitimi nasıl verilir? Doğada bilimsel araştırma nasıl yapılır? Biyolojik çeşitlilik nedir.? Eko sistem nedir? Gözlem teknikleri nelerdir, nasıl kullanılır? Harita nasıl kullanılır? Pusula nasıl kullanılır? Bunların eğitimi çocuklara verilsin. Çocuklar alanda yürürken açık havada bitki ve hayvan bilgilerinin içerdiği tabelalardan eğlenerek ve gezerek öğrenmeleri için de böyle bir proje hazırlandı. Alan jeopark olabilecek aslında jeolejik miras olan bir yerdir. Buradaki bazalt oluşumları ve prizmatik bazalt kütleleri MTA nın verdiği bilgilere göre böylesi sütunsal özellikleri Türkiye’de en iyi noktada burada bulunyor. Burada iki vadi bulunuyor. Biri büyük bazalt vadisi ve arka tarafta küçük bazalt vadisi var. Bu vadiyide daha çok kayaç oluşumları ve jeolojik oluşumlar ve jeolojik mirasla ilgili tanıtım ve eğitim çalışmaları için düzenlemeyi düşünüyoruz.

IMG_0425IMG_0319IMG_0438

Leave a Reply