Gezi ve Tatil Yerleri

Karadeniz Gezisi

Boyabat İlçesi Tarihi ve Turistik Yerleri

Türkiye’nin kuzey ucundaki Sinop’a bağlı yeşillikler içinde gelişen büyüyen bir şirin bir ilçe olan Boyabat pek çok uygarlığa da beşiklik etmiştir. Tarihi M.Ö 600 lü yıllara uzanan ilçenin en önemli tarihi eserlerinden birisi ise kalesidir.  Boyabat kalesine çıktığınız da manzara muhteşemdir. Tüm şehri panoromik olarak izleyebilirsiniz. Boyabat kalesi sadece kale içi ve surları ile de bitmiyor. Özellikle meraklılar için kalenin altındaki tüneller heyecan verici ve görülmeye değerdir. Tüneller adeta labirentleri andırır.  Kalenin en gizemli yeri ise altında olduğu tahmin edilen yer altı şehridir. Eğer arkeolojik kazılara devam edilirse burada çok daha ilginç tüneller çıkabilir.  Arkeologlar tünellerin şimdiki ilçenin altından dolaştığını tahmin ediyor.

Boyabat’ın geçmişi çok eski yıllara dayanmaktadır. Pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bir çok medeniyete ait derin izlerin olduğu Boyabat’ın en önemli tarihi eserleri Boyabat Kalesi, Çukurhan Köyü Kalesi,

Salar Köyü Kaya Mezarları, Dodurga Köyü Resimli Kaya, Su Kemerleri, Tarihi Camileri, Tarihi Evleri, Çeşmeleri, Okulları ve Osmanlı sivil mimarlık özelliklerini yansıtan evleridir.

Boyabat’a 15 km mesafe deki Kurusaray köyündeki Bazalt Vadisi ise gezginlerin mutlaka görmesi gereken bir yerdir.

Boyabat Kalesi

boyabat kalesi 1


boyabat kalesi 2

Çukurhan Kalesi ve Şelalesi

cukurhan kalesi
cukurhan kalesi 1
cukurhan kalesi 3
cukurhan kalesi 2cukurhan şelalesi

Salar Köyü Kral Kaya Mezarı

salar köyü kaya mezari

Kaya mezarı aslan insan mücadelesi

kaya mezarı aslan insan mucadelesi

Kaya mezarı şeytan basamakları

kaya mezarı şeytan basamaklari

Resimli kaya

resimli kaya
salar kral kayabazalt vadisi

Boyabat Evleri

 boyabat evleri

Bazalt Vadisi

bazalt vadisi

Beyazıt Cami

beyazit cami

5 Comments

 1. ahmet lüle

  Boyabat bu güne kadar görmüş olduğum en berbat ilçedir. 2 gün kalmaya dayanabilene helal olsun.

  • Emine

   sen daha gölyaka’yı görmemişsin.

  • Enver Şahin

   Sizin pek bir yer gezmediğiniz belli oluyor. Boyabat Sinop’un en güzel ilçelerindendir. Daha mahrum ilçeler mevcut İç Anadolu’nun kuzeyi ile Karadeniz’in güneyi arasında kalan bölgelerde.

 2. Mücahit

  Bence ülkemizin heryeri birbirinden güzeldir . Hiç kimse şehirlerimize veya ilçelerimize berbat diyemez . Bu çok büyük bir hakarettir.

 3. Hasan yavaşoğlu

  AHMET BEY SİZ MEZBAHANEYİ GEZDİNİZ DESEM ORADA TEMİZ SİZ NEREYİ GEZDİNİZ BİZLER 60 SENEDİR BURADA YAŞIYORUZ VE MEMNUNUZ GELİN BEN SİZİ GEZDİREYİM SİZİN İMKANLARINIZ KISITLI İDİ VEYA SİZİ. İNLARIN KARŞILAYIP AHMET BEY BUYRUN BOYABAT EMRİNİZDR DEMEYİMİ BEKLEDİNİZ GALİBA BU TÜR ŞEYLERE ALIŞKINSINSINIZ TEK BAŞINIZA KALINCA SUDAN ÇIKMIŞ BALIK GİBİ OLDUNUZ VE BOYABATI KÖTĞLEDİNİZ LÜTFEN AYNAYA BAKIN ONDAN SONRA ELEŞTİRİN

Leave a Reply