Gezi ve Tatil Yerleri

Karadeniz Gezisi

Karadeniz’in İncisi Samsun

Karadeniz Bölgesi’nin orta Karadeniz bölümünde yer alan mavisiyle yeşiliyle bölgenin en kalabalık, en sıcak ve en canlı şehri Samsun’a hoş geldiniz!

samsun

Samsun bir sahil kenti olmanın yanında turizmde Atakum sahiliye, sağlıkta 19 mayıs üniversitesi eğitim ve araştırma hastanesi ile ticarette Samsun limanıyla bölgede isim yapmış ve ön plana çıkmıştır.

samsun ciftlik

17 tane ilçesi olan ve her ilçesinin ayrı bir güzelliği ve öğrenmeye dair tarihi gizemiyle gidip görülmesi, doyasıya gezilmesi gereken, tarih ile modernitenin buluştuğu sıcakkanlı insanların şehridir. Milli mücadelenin silahlı olarak ilk defa başladığı, yer altının sıcak sularla kaynayıp buharlaştığı Havza ilçesini duymayanımız yoktur tarih derslerinden. Havza demişken karayoluyla başkentten gelen her yolcu geçmek zorunda Havza dört yoldan. Ve en az bir gece şifalı suların merkezi kaplıcalar şehrinde misafir olup yıldızı çok termal otellerde dinlenip sabahında güzel bir Karadeniz kahvaltısı yaptıktan sonra 84 km kalan Samsun’a doğru çıkmalı yola.

havza

Selvi boylu kavakların olduğu güreşçi yaşar doğunun memleketi tereyağlı menemenin merkezi Kavak ilçesi Samsun’a yaklaştığının ilk göstergesi. Doğa manzarası eşliğinde seyahat ederken uzunlu kısalı virajları geçerken yol kenarında ki menemencilerden tereyağlı bir tava menemen ile yanındaki soğuk ayranın tadına bakmadan giriş yapılmaz Samsun’a…

Yöresel yemeklerin yanı sıra Samsun pidesi de seçenekler arasında. Her ilçede bir tane şubesi vardır mutlaka. Samsun’a gittiğinizde mutlaka bir tadına bakmalısınız.

40 km sonra denizin kenarında yeşilin altında tertemiz havası ve sokaklarıyla Karadeniz incisine gelmiş olacaksınız. Samsun şehir merkezi oldukça yoğun ve canlıdır. Atatürk’ün ilk adımını attığı ilk adım merkez ilçesi en büyük nüfusa sahiptir. Ticaretin de merkezi olan İlkadım yazları artan turist yazları sayısıyla turizm alanında günden güne gelişmektedir. Bölgenin tarım ambarı olan Bafra ve Çarşamba ovası ise yaz kış demeden her türlü sebzenin yetiştirildiği ve bölgeyi beslediği bereketli bir delta ovasıdır.

Sahil kenarında denize paralel uzanan Doğu Park, Batı Park ve Sevgi Gölü’nden oluşan Büyük Park merkezde yaşayan insanların nefes aldığı sosyal imkanların her türlüsünün bulunduğu doğayla iç içe cıvıl cıvıl bir alandır.Ailenizle beraber ister piknik yapın , ister gezin ister spor yapın, her türlü imkanı sağlıyor ve siz gezi severleri bekliyor.

Samsunda mutlaka gezip görülecek yerleri kısaca şöyle sıralayabiliriz.

Doğupark: Hayvanat bahçesi ve Bandırma vapurunu görmek isterseniz doğu parka gitmelisiniz.

Bandırma Vapuru

samsun bandırma

Samsun Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesi

Samsun Eski Tekel Binası Alışveriş Merkezi: Şimdiki hali restore edilmiş binalarda Bulvar Alışveriş ve Yaşam Merkezi olarak hizmet vermektedir.

samsun alışveriş

Gazi Müzesi: Meydanda Gazi Müzesi’ni ve Samsun Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesi’ni gezebilirsiniz.

samsun gazi müzesi

Batıpark: Amisos Tepesi, Amisos Kafe, Amozon heykeli çocuklar için oyun parkı mevcuttur. Ayırca fayton gezisi de yapılabilinir.

Amazonların yaşantılarını görmek için Amazon Köyünü ziyaret edebilirsiniz. Amazon Heykeli, Amazon kadınını temsil eder.

Çakırlar Korusu: Merkeze 15 km mesafede Bafra karayolu üzerinde ailecek piknik yapabileceğiniz güzel bir yer. Doğa ile baş başa kalmak ve yürüyüş yapmak için mükemmel bir alandır.

Samsun’un Bafra ilçesinin Doğanca beldesinde Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’de meraklıları için mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.

Kısacık olan bu yazımıza kocaman Samsun’u sığdıramamak doğal olsa gerek.

Son olarak Samsun’a hızlı şekilde nasıl gidilir; gezdiğimiz gördüğümüz ve bildiğimiz kadarıyla aktaralım.Ankara, Antalya, İzmir ve İstanbul’dan direk uçuşlarla Samsun Çarşamba Havaalanına gitmek sadece 45 dakika. Aktarmalı gelmek isteyenler için Amasya, Merzifon 5. Jet ana üssü’ nün sivil havacılığa açılmasıyla birlikte İstanbul-Ankara aktarmalı olarak Merzifon’ a ulaşarak oradan da 95 km’ lik karayolunu şirin ilçelerden geçerek yöresel lezzetleri afiyetle tadarak eşsiz güzellikte ki Samsun’ a gelmek mümkün.

Yazıda anlatılanlardan çok daha fazlasını ancak yaşayarak görebilirsiniz. Mutlu seyahatler…

Leave a Reply