Gezi ve Tatil Yerleri

Ege

Dağın Zirvesindeki Harikalar Diyarı

Bozdağ’ ın eteklerinde bulunan Harikalar diyarı Gölcük’ten selamlıyorum sizi. Harika havasını içime çekerek yazacağım bu yazıyı ve sizin de bu havayı solumanız için ballandıra ballandıra anlatacağım bu diyarı.

Aydınoğulları Beyliği’ nde ve Osmanlı Devleti’ nde önemli bir yerleşim alanıdır Gölcük. Özellikle yaz ayları yayla ve mesire alanı olarak kullanılan bu yer, hem yerli halkın hem de turistlerin oldukça ilgisini çekiyor. Ama ben daha fazlasını hak ettiği kanaatindeyim.

Ödemiş Gölcük e nasıl gidilir?

Bu harika yer Ödemiş’ e 20 km, Sard’ a 30 km,  Salihliye 20 km uzaklıktadır. Bu eşi benzeri olmayan yaylaya çıkmak için dağın etrafına sarılmış olan sarmaşığı anımsatan yollardan geçecek ve uzunca süre döneceksiniz. Oysa ki gördüğünüz yalnızca yol olmayacak Ödemiş’in eşsiz manzarası ayaklarınızın altında olacak kat yükseldikçe manzarada o kadar güzelleşecek. Bütün tarlalar, yerleşim alanları size sunulacak. Yukarıya her çıkışınızda hava biraz daha soğuyacak özellikle yaz zamanıysa oldukça memnun kalacak ve bir ohh çekeceksiniz. Yani anlayacağınız Gölcük sizi daha yolun başındayken büyüleyecek. Zirveye ulaştığınızda ise artık deniz seviyesinden 1050 m yukarıda olacaksınız. Yaylaya girişte jandarma karşılar sizi güvenliğinden emin olun diye. Gönül rahatlığıyla geçiş yapılır. Sonrasında güzel yollarda ilerleyeceksiniz. Şık evlerin bulunduğu bu yer sizi büyüleyecek. Devam ederken sağınızda gölü göreceksiniz gölü çevreleyen ağaçların arasından yüzünü gösterecektir size utangaç çocuk misali. İlerledikçe size ve samimiyetinize alışacaktır. Açacaktır kollarını ve çırılçıplak karşınıza çıkacaktır. İşte o zaman durdurun arabayı ve inin derin bir nefes alın bu temiz havada. Havayı ciğerlerinizde hissedeceksiniz ve nefes almanın ne demek olduğunu işte o an anlayacaksınız. Masmavi sularla baş başa kalacaksınız etrafı ormanla çevrili mavi bir su. İnsan buraya gelince yazmadan edemiyor açıkçası bütün ilham perilerinin yaşam alanı burasıymış gibi. Bu güzel yöreyi yazmadan gitmem olanaksız.

ödemis golcuk yaylasi

Ödemiş Gölcük te nerede kalınır?

Bu harikalar diyarına gidip de hemen dönmek olmaz bu sebeple Gölcük Prenses Otel Gölcük’ ü tam anlamıyla yaşamak isteyenler için mükemmel bir yer. Atatürk’ün konakladığı bu otel gerçek bir Atatürk evidir. Yazın eşsiz orman ve göl manzarasıyla yeşil ve mavinin uyumuna bayılacaksınız. Bir de kışları vardır bu otelin, bembeyaz karlarla örtülü yatak gibi. Göle yansıyan karlı dağlar buz tutmuş ağaçlar kartpostaldan çıkmış gibi adeta. Üzerinizi sıkı giyindiğiniz sürece göl boyu dolaşmanızı öneririm, huzurun tanımını öğreniyorsunuz işte o an , huzurun can bulmuş hali oluyor bir anda. Aynı zamanda kayak da yapabilirsiniz bu çok yönlü otel de, kar topu oynayabilir ve karın tadını çıkarabilirsiniz. Ama unutmadan söyleyeyim kar helvasının tadına mutlaka bakın, eşsiz bir lezzet. Doğadan alınan kar olur da çirkin olur mu?

Gölcük Prenses Otel:

ADRES:  Gölcük yaylası no:16 Ödemiş / İzmir / TÜRKİYE TEL: +90 232 558 11 15- FAX: +90 232 558 12 18 CEP: +90 507 240 32 10

golcuk prenses otel

prenses otelin bahçesi
tas ocak alabalik golcuk

Bir de Göl pansiyon vardır. Samimi insanlarıyla samimi bir ortam oluşturur size. Taş ocaklarında ise mükemmel su ürünleri lezzetlerine ortak olursunuz. Turlarıyla gelen misafirleri memnun etmenin yolunu iyi biliyorlar doğrusu. Doğal ve organik ürünler kullanan bu pansiyonu kesinlikle tavsiye ederim.

GÖL PANSİYON & RESTAURANT GÖLCÜK ÖDEMİŞ Adres: Saraçoğlu mh. Bengisu cd. No:136 E-mail: mail@golcukgolpansiyon.com Cep: 0532 717 4480 Telefon1:(0232) 558 1444 Telefon2: (0232) 558 1358

golcuk gol pansiyon
golcuk gol manzarası

İzmir Ödemiş Gölcük’te Ne Yenir?

“Gölcük ‘te Ne yiyebiliriz?” sorularınızı duyabiliyorum. Ve size hemen bir öneride bulunuyorum Ödemiş köftesi. Bu köftenin sırrı biber tozu ve tereyağından yapılan sosunda saklı. Köfteyle birleşen bu lezzet size bir porsiyon daha istetecek. Aynı zamanda yörede yapılan sucukların tadına bakmakla da çok şey kazanmış olacaksınız eminim.

Rıhtım Restoran size hem manzarayı hem de yemek yeme lezzetini bir arada sunacak. Göl üzerindeki kameriye de yemek yemenin tadı bir başka oluyor doğrusu. Masalardan birine geçin ve güler yüzlü personellerden birini çağırın. Sonrasında özel toprak kaplarda pişen güveçten bir tane isteyin sonrasında kesinlikle ızgara balık sipariş edin ve yanına da Ege ‘ nin olmazsa olmazı zeytinyağlı mezeler getirilmesini isteyin. Biraz bekledikten sonra enfes tatlarla karşılaşacaksınız. Hayatın stresini bir kenara bırakıp gölü izleyerek ve yemeklerinizi afiyetle yiyerek keyfinize bakın.

İşte Gölcük Diyarı’ ndan kesitler sundum size benim anlatmam ne kadar etkili olur bilmiyorum ama görmeden bunları anlayabilmeniz çok zor. Ben Gölcük’ e üzülerek veda ederken sizleri davet ediyorum. İyi tatiller…

ümmü sultan türbesi

Leave a Reply