Gezi ve Tatil Yerleri

Karadeniz Gezisi, Türkiye'de Gezilecek Yerler

Uzungöl ve Uzungöl Hakkında Bilgi

Uzungöl nasıl bir yerdir? Uzungöl hakkında bilgiler vereceğim bu yazının devamında Uzungöl’de ne yenir? Uzungöl’de nerede kalınır? Sorularının yanıtları da vererek devam edeceğiz.

Uzungöl Hakkında Bilgi

Karadeniz turu içinde yer alan bol temiz hava alabileceğiniz ve harika bir manzara seyredebileceğiniz el değmemiş doğası, yöresel yemekleri, temiz havası, benzersiz coğrafyası ile Trabzon Uzungöl Tabiat Parkı gezilecek yerler arasına alınmalıdır. Trabzon’a 99 km ve Çaykara ilçesine 19 km uzaklıkta deniz seviyesinden 1090 metre yükseklikte bulunan Uzungöl dik yamaçları ve muhteşem bir doğa örtüsü ile doğa tutkunlarını büyüleyici bir yerdir.

Uzungöl Trabzon ili Çaykara ilçesine bağlı turistik bir beldedir.

Vadinin ortasında bulunan yamaçlardan düşen kayaların Haldızen deresinin önünü kapatması ile oluşmuş olan göle Uzungöl denir. Uzungölün etrafı Karaçam ve diğer Karadeniz dağ ağaçlarından oluşan ormanlarla çevrilidir.

Uzungölde bir vadi içinde akan temiz berrak bir sulu bir dere dar ve uzun bir küçük göle dökülür. Taşan su Solaklı dere çayına buradanda Of ilçesinden denize ulaşır.

Uzungöl çevresindeki dağlarda ayı, kurt, tilki, yaban keçisi, kafkas dağ horozu gibi çeşitli yabani hayvan türleri bulunmaktadır.

Haldizen deresi vadisinde oluşun Uzungöl heyelan sonucunda dere yatağının baraj şeklinde kapanması ile oluşan göl çevresindeki ormanlar ile ülkemizdeki doğa harikarından bir tanesidir.

Yöreye ugun tarzdaki eski ahşap evler bu doğal güzelliği tamamlayıcı bir yapıdadır.

Aşırı sıcaktan bunalanlar, doğa ile başbaşa kalmak isteyenler için iyi bir tatil yeri olan Uzungöl Tabiat Parkı hem yerli hemde yabancı turistlerin akın ettiği bir yerdir.

Uzungölü tercih eden doğa tutkunları çevredeki diğer güzellikleride görme şansı yakalıyor. 2700 metre yükseklikte Aygır gölü gibi 7 adet krater gölünü görebilirler.

Uzungöle giderseniz eğer sabah erken kalkıp güneşin doğuşu ile sesizlik içinde gölün etrafında yürüyüş yapmanızı, derin derin nefes almanızı öneririm. Ayrıca yürüyüş yaparkan çok güzel mazanara, doğa fotoğrafları çekebilirsiniz.

Uzungöl Tabiat Parkı doğal manzara, yürüme, tırmanma ve botanik turizmine uygun bir yerdir.

Leave a Reply