Gezi ve Tatil Yerleri

Akdeniz, Ege

Muğla’nın Sırlarla Dolu İlçesi Marmaris

Marmaris! Gizemiyle, efsaneleriyle, koylarıyla, tarihi eserleriyle yıl içerisinde binlerce yerli yabancı turist çeken Muğla’nın zengin ilçesi. Orada gezdikçe yeni yerler keşfedebilir, tarih sayfalarında yürüyormuş gibi hissedebilirsiniz. Bölge buram buram tarih kokar öyle ki bir çok medeniyetin izlerine rastlamak mümkündür. Mısır, Asur, İon, Pers, Makedon, Suriye, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı gibi bir çok medeniyete ev sahipliği etmiştir.

Akdeniz ve Ege’nin güzellikleriyle bezenmiş Marmaris, Akdeniz iklimi özelliği taşır. Yazları oldukça sıcak kışları ise ılık ve bol yağışlı geçer.

Eğer tatil yönünüzü Marmaris’e çevirirseniz gezeceğiniz göreceğiniz büyüleneceğiniz çok şey var demektir. Bunların bazılarını ben sizinle paylaşacağım. Öncelikle ulaşımı ilçeye 90 km uzaklıkta olan Dalaman havaalınını kullanarak yaparsanız en kısa yolu kullanmış olursunuz. Ayrıca birçok şehirden otobüs, Marmaris’e sefer düzenlemekte.

Bölgede bulunan Physkos (Beldibi,Asartepe) , Amos(Hisarönü, turunç), Bybassos,(Hisarönü), Syrna(Bayırköy), Loryma (Bozukkale), Kasara (Serçe limanı), Thyssanos (söğütköy), Kedrai (Sedir adası), Euthena ve Amnistos (Karacasöğüt) gibi antik kentler turistlerin cazibe merkezlerindendir.

Marmaris tarihi yerleri haricinde bir çok koy ve mavi bayraklı plajı bünyesinde barındırır.Başlıcaları; İçmeler, Turunç, Hisarönü, Poseidon, Pamucak plajlarıdır.

Gezilecek yerler bitmez Marmariste, her adımda farklı bir medeniyet farklı bir güzellik karşılar sizi. Bunlardan biri de Marmaris kalesidir. Yat limanının arkasında sahil evlerinin arasından baş uzatır kale. 1991’ de restore edilip arkeoloji müzesine dönüştürülmüş kale seyahatseverlerini konuk etmeye devam ediyor

Efsanesiyle ve görünümüyle göz kamaştıran Kız Kumu koyu; Doğa harikası bu yer Marmaris’e bir buçuk saat uzaklıkta Orhanlı Köyü’nde bulunmaktadır. Her yıl binlerce turistin çekim yeri Kız Kumu denizin içinden geçen 600 metre uzunluğunda 2 metre genişliğinde ki yolla dikkat çeker. Yol kıpkırmızı kum ve çakıl taşlarından oluşmaktadır. Tatilciler develerle ve yaya olarak bu yolu takip ederler, yolun sonunda dönüp bakılınca geriye denizin üzerinde batmadan yürümenin hazzını dolduruverir içinize. Bu eşsiz koyun birde efsanesi vardır. İnanılmaz bir aşka tanıklık etmiştir bu koy, sevgilisini askerlerden korumak isteyen güzel prensesin bastığı yerlerin kuma döndüğüne, gence atılan ok yanlışlıkla prensesi bulduğunda ise akan kanların bu kumlara kırmızı renk verdiğine inanılır. Efsanenin etkisi midir? Yoksa kendi güzelliği midir? Bilmem ama giden herkesin büyülenip döndüğü bir yerdir kız kumu.

Yazın sıcağında bunalanların tek adresi ise Turgut şelale’dir. Turgut Marmaris’in güneybatısında Bayır’ın 9 km sonrasında yer alır. İnanılmaz doğasıyla, gidenlerin hayran kalmasını sağlar. Denizden 100 metre yükseklikteki bu şelale Marmaris’in sıcağından bağımsızdır. Gider gitmez sulara atlamaktan kendinizi alamayacaksınız.

Denizin içerisinde kendine yer edinmiş Fosforlu mağarası var birde, gerek mağaranın yapısı gerekse suyunun tertemiz güzelliğiyle baştan aşağıya huzur ve mutluluk verir gidenlere. Kumlubük ve Turunç sahillerinden gelen teknelerle seyahat etmek de oldukça kolay.

Dağ, deniz ve orman karışımının en güzel yansımalarından biridir Ayın Koyu, Datça yarımadasında bulunan bu koya ulaşım oldukça kolaydır. İster kendi aracınızla ister Marmaris’ten kalkan dolmuşlarla seyahat edebilirsiniz. Burası huzurun beden bulmuş halidir. Konaklama ise oldukça uygun.

Konaklama demişken birkaç öneriyle yazıma son vereceğim.

Lüks bir otelde konaklamak istiyorsanız D Hotel maris sizin için en idealdir. 2014 ödül sahibi bu otel Hisarönü köyünde bulunmaktadır ve tatilcilere aklınıza gelecek her türlü imkanı sağlıyor.

Hem lüks hem de farklı tasarımlar istiyorum diyorsanız harikalar diyarına gitmeye hazır olun

Golden Köy Bördübet . Evinizin bir tarafının ormana bir tarafının ise nehre baktığını düşünün hatta biraz daha ileri gidip nehrin üzerinde bir balkonda çay içtiğinizi düşünün. Venedik tarzıyla mükemmel bir tatil yaşatmayı garanti ediyor burası. Hisarönü köyünde bulunan bu yer 2013 mükemmellik sertifikası almıştır.

Club amazon Hisarönünde bulunan Çingene arabası evleriyle farklı bir tarza imza atmıştır. Tamamen doğayla baş başa bu yerde farklılığın ve doğallığın tadını doya doya çıkaracaksınız..

Son olarak Marmaris tarihiyle plajlarıyla eşsiz güzellikleriyle sizleri çağırıyor. Farklı kültürden insanlarla buluşabileceğiniz sımsıcak bir ilçe yolunuz Marmaris’e düşerse eğer mutlaka sizde iz bırakacak yerleri görmeden geçmeyin…

1 Comment

  1. dilara

    Bence otel için en güzeli Golden Key Bördübet çok harika ya mutlaka gitmeliyim oraya

Leave a Reply