Gezi ve Tatil Yerleri

Karadeniz Gezisi

Rotanızı Karadeniz’e Çevirin ve Çamlıhemşin’e Konuk Olun

Birçoğumuz yazın kumsal güneş fazlası ile tadını çıkardık. Sonbahar her zamanki romantizmi ile nazlı nazlı geldi ve kondu avcumuza. Sonbaharın tam ortasında da 29 Ekim tatili bize göz kırpıyorken cumadan izin kullanıp ufak bir Karadeniz kaçamağı harika olacaktır.

Karadeniz’in her yeri adeta efsane koksa da bizim bu sefer bir önerimiz var. Rize ilinin merkez ilçelerinden olan ÇAMLIHEMŞİN. Bu sefer tercihi buradan yana kullanın. Denizden yüksekliği ortalama 300 metre yer yer bazı mahallelerine 700 metreye kadar ulaşıyor. İlçenin %80 ni ormanla kaplı, düz alan neredeyse yok gibi. Denize sınırı yok ama Fırtına Deresi ilçenin tam ortasından geçmekte. İklimi tam bir Doğu Karadeniz iklimi dört mevsim yağışlı, yazın bile en yüksek sıcaklık 25 derece. Her yer asice filiz veren çay bahçeleri ile dolu.

Bölgede yüz yılı aşmış eski evler var. Bu evlerin yapımında tamamen dayanıklı doğal malzemeler kullanılmış. Buraya gittiğinizde bölgenin doğasına itiraz etmeden kalınacak küçük pansiyonlar mevcut. Bu pansiyonlarda kalırken, ev sahipleri sizin için gönüllü rehberlik yapmakta. Bu küçük pansiyonlarda Karadeniz mutfağına da fazlası ile doyuyorsunuz.

camlihemsin

Bölgeye yakın üç küçük pansiyon var. Bunlar;

Ekodanitap; Fırtına Deresinin hemen üstünde çay bahçesi içinde 7 ahşap evden oluşan şirin bir pansiyon. Orman içinden patika bir yoldan 50 metre kadar yürüyerek pansiyona ulaşıyorsunuz. Pansiyon ortamın doğasına saygılı bir şekilde inşa edilmiş. Ev sahipleri İstanbul yaşamına sırtını çevirmiş bir doğa severler. Keyifli, samimi sıcacık bir tatil sizi bekliyor.

ekodanitap

Goboca; Fırtına Deresinin üstünde dağa yaslanmış, içine medeniyet yerleştirilmiş güzel bir Karadeniz evi. Pansiyon,Çat’a 2 km kala stabilize bir yoldan çıkacağınız bir dağ köyünde.

goboca dağ evi

Koçira; Kaçkar Zirvesini karşıdan görebileceğiniz rakımı 2000 metre olan sizi oksijen ziyafetine sokacak Kito yaylasında ki pansiyona gidiş biraz meşakkatli ama fazlasıyla değecek unutulmayacak bir deneyim. Yaylaya vardığınızda tamam dahası yok diyeceksiniz. Ev sahipleri sizi akşamları saza, türküye horona doyuruyor.

koçirapansiyonkoçira

Harika, macera dolu, gençliğinizi canlandıracak müthiş bir tatil olması dileği ile…

Leave a Reply